Pazaryerleri

AliExpress’de Satıcı Olmak | 6 Adımda AliExpress Mağazanızı Açın

AliExpress mağaza açmak

Aliexpress’de satıcı olmak, Türkiye’de bulunan girişimcilerin dünya çapındaki bir e-ticaret kanalında ürünlerini satabilmesi anlamına gelir. Bu şekilde girişimciler dünya pazarına da açılmış olur ve Aliexpress’in sağladığı avantajlardan yararlanır.

Dünya artık dijital hale gelmesinden dolayı e-ticaret siteleri giderek önem kazanır ve dünyanın en büyük çevrimiçi pazaryerlerinden olan Aliexpresss’de satıcı olmak bir anlamda küçük üreticilerin son kullanıcıya doğrudan ulaşıp satış yapmak demektir.

AliExpress Nedir?

Alibaba Group firmasının alt firması olarak gösteren AliExpress, e-ticaret anlamında geniş çaplı bir oluşumdur. Ticarete odaklanan Aliexpress’de satıcı olmak, arada aracı olmadan işletmeden müşteriye ulaşılmasıdır. Çin merkezli olan pazaryeri internet üzerinden dünyanın pek çok ülkesine ürün satışı yapar ve ürünleri gönderir.

Amerikan devi Amazon.com benzeri olan AliExpress, önemli e-ticaret sitelerinden biri olup Türkiye’de de faaliyet gösterir. Aliexpress’de satıcı olmak, ürün yelpazesi oldukça geniş olan bu platformda yer almak ve tüm dünyaya hizmet vermek anlamı taşır.

Aliexpress’de Nasıl Satış Yapılır?

 

AliExpress’de satıcıolmak için ilk etapta şirket kurulur. Bu şirkete bağlı olarak da faturalar kesilir. AliExpress satıcı olmak için yapılan mağaza başvurusunda şirkete ait ticaret sicil gazetesi, vergi kimlik numarası, imza sirküleri belgeler talep edilir.

İlginizi Çekebilir: Faaliyet Belgesi Nedir?

İlginizi Çekebillir: İmza Beyanamesi Nedir?

6 Adımda AliExpress Mağaza Açma

Dünyanın en büyük e-ticaret platformunda satış yapabilmek öncelikle mağaza açılması gerekir. Bunun için de üyelik kaydı yapılır. Üyeli kaydı, aşağıdaki adımların yapılması ile gerçekleşir

1.      “Sell.Aliexpress.com Adresi

Aliexpress satış sitesine girilerek “Aliexpress’e Katıl” butonuna tıklanır

2.      Ülke Seçimi

 

 

 

Dünyanın her ülkesinde ticaret hacmi olduğundan bulunulan ülkenin seçilmesi gerekir.

3.      Giriş Bilgilerinin Doldurulması

 

Bu alanda e-mail ve şifre girilir. Her zaman kullanılan ve aktif olan mail adresi girilir ardından hem küçük ve büyük harf hem de noktalama işareti olan 6 ila 20 karakter arası şifre girilir. Şifre onayla kısmına aynı şifrenin yazılmasından sonra robot olunmadığına dair küçük kutucuk ve en altta bulunan sözleşme onayla kutucuğu da işaretlenir.

 

4.      E-Mail Adresine Güvenlik Kodu

 

Giriş bilgilerinde yazılan e-mail adresine aktivasyon kodu gelir. 1 dakika içinde kodun gelmemesi durumunda yeniden kısmına tıklanarak yeni kod istenir.

5.      Şirket Bilgileri

 

 

4.adım iş bilgilerinin girilmesi olur. Öncelikle şirket tipi seçilir ardından şirketi adı ve adresi yazılır. Posta kodu, telefon ve vergi numarası girilir. Vergi levhası, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi ve faaliyet belgesi okunacak şekilde jpg, pnp ya da pdf formatında yüklenir

6.      Yetkili Bilgileri

 

 

Son adımda da yasal temsilci bilgileri istenir. Yetkili kişinin ismi, soyadı, uyruğu, doğum günü, T.C. kimlik numarası, telefon ve e-mail adresi girilir ve sözleşme onaylanır.

Bu satıcı hesabı için gerekli adımlar olup yanlışlıkla alıcı hesabı açılası durumunda yeni bir e-mail adresi yeni üyelik oluşturulur.

 

AliExpress’de Satış Yapmak Ücretli Mi?

Aliexpress'de satıcı olmak

İnternetin gelişmesi ile alışverişler de artık internet vasıtası ile yapılır. Büyük ölçüde insanın hayatını kolaylaştıran teknoloji e-ticaret siteleri ile de kendini gösterir. İnsanın ihtiyacı olan pek çok ürün bu platformda yer alır.

Kadın ve erkek giyim, akıllı telefon, bilgisayar, takı ve aksesuarlar, ayakkabı, çocuk ihtiyaçları, ev ve bahçe dekorasyonları, spor malzemeleri, saat, güzellik ve sağlık ürünleri, özel organizasyonlar için ürün satışı, oyuncak, otomobil parçaları, mobilya, aydınlatma ürünleri, ev içi dekoratif ürünler ve yiyecek gibi ürünler yer alır. AliExpress’de satıcı olmak için açılan mağaza için aylık ya da senelik herhangi bir ücret yer almaz.

İlginizi Çekebilir:Etsy’de Satış Yapmak

AliExpress Gümrük Vergisi Nedir?

Çin merkezli şirket olduğu için ürünler Çin’den hedef ülkelere dağılır. Bu neden ile gümrük vergisi bulunur.2021 yılı için satın alınan her üründe, ürün bedelinin %20’si gümrük vergisi olarak ödenir ayrıca 8 TL gümrük sunum ücreti olarak 8 TL ve 0,80 TL de damga pulu vergisi vardır.

AliExpress Komisyon Oranları Nelerdir?

Platformda yer alan komisyon oranları yüzde 5 ila 8 arasında olup ürün kategorisine göre değişir. AliExpress’de satıcı olmak için açılan mağazalar, bu komisyon bedelini baştan kabul eder.

AliExpress Kargo Ücretleri Nedir?

Alışveriş yapan kişiler kargo hakkında da farklı düşüncelere sahip olur. Daha hızlı teslimat sağlanması amacı ile özel kuryeler ile çalışanlar olduğu gibi standart kargo gönderimi isteyen kişiler de mevcuttur. Aliexpress, özel kurye kapsamında DHL, Seur, Fedex ve UPS gibi kargo şirketleri ile çalışır. Bu kargo şirketleri için fazla ödeme yapılsa da kısa bir süre içinde teslimat adrese ulaşır.

Aliexpress sitesi üzerinden yapılan alışverişlerde her ürün için kargo bedeli bulunmasa da pek çok ürün için kargo bedeli vardır. Firma aynı zamanda standart kargo hizmeti ile  ücretsiz ya da hesaplı bir fiyata da ürünleri teslim eder. Standart kargonun teslim süresi 15 ila 60 gün arasında değişir. Firma, Türkiye teslimatları için de PTT kargo ile çalışır.

Site üzerinden verilen siparişlerin durumunu ve ne kadar süre içinde teslim edileceğini kişi kendi sayfası üzerinden öğrenir. Siteye giriş yapılmasının ardından ‘’Siparişlerim” kısmına gelinir “Detayları Göster” butonu basılır. Bu alandan tıklamanızın kargonun durumu öğrenilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir