Pazaryerleri

BuyBox Nedir? BuyBox Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kılavuz Online | E-Ticaret Rehberi | buybox nedir | Buy Box Nedir| Trendyol Buybox | Hepsiburada BuyBox

Buybox: E-Ticaret Satıcıları Rekabet Savaşları

Dünya’nın en popüler online alışveriş platformlarından Amazon tarafından ortaya çıkarılan ve pazaryeri satıcılarını fiyat rekabetine zorlayan sistem: Buy Box veya ülkemizde daha çok kullanılan hâliyle BuyBox. Hepsiburada ve Trendyol tarafından da uygulanan BuyBox nedir? Ürünleri liselerken nasıl BuyBox yapılır? BuyBoz kazanma ne anlama gelmektedir? Tüm bu soruların cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz…

BuyBox Nedir?

BuyBox en kısa hâliyle “Birden fazla satıcısı olan ürünleri satan mağazaların tek ürün altında listenmesidir.” Yani aynı ürünü 5 mağaza satıyorsa, Hepsiburada ve Trendyol 5 farklı mağaza listelemek yerine tüm mağazaları aynı ürün altında listeliyor. Bu durumda da fiyatı düşük tutan mağaza ilk sırada çıkmış oluyor. İşte bu sıralama da ” BuyBox” olarak adlandırılıyor.

BuyBox Sistemi Olan Platformlar Nelerdir?

Şu an için online pazaryeri platformlarından Trendyol, Hepsiburada ve Amazon.TR de BuyBox sistemi aktiftir.

Buybox Nasıl Yapılır ?

Satmak istediğiniz  ürünü diğer satıcıların (Trendyol-Amazon-Hepsiburada platformlarında) açtığı ürünün altına kısa ve hızlı yoldan giriş yapıp satışa başlama işlemini Buybox yapmak olarak tanımlayabiliriz. Şimdi bu durumu Buybox Yaparken Yapılan Hataları da ele alacak bir örnek ile açılayalım;

  • Elinizde bir X ürünü var. Bu ürünü Trendyol, Hepsiburada veya Amazon’a ilk giren satıcı komisyon hesaplamalarını yaparak satışa açar, ör: 90 TL
  • Başka bir satıcı da aynı üründen tedarik etmiştir o da satmak ister . Trendyol’a veya diğer buybox sistemi olan platforma girer. Hangi Mağaza kaça satıyor bakar ve ilk giren satıcıyı görür. Değerlendirmelere bakarak da iyi para kazandığını düşünür. O da aynı ürünün altında kendi de satmak istediği için satış fiyatını düşürerek 85 TL ye girer. Ürünün satış fiyatı şimdiden 85TL’ye düşmüştür.
  • 3. 4. ve daha fazla satıcılar da gelir. Aynı ürünün altına kendi ellerinde bulunan aynı marka model ürünü bu iki satıcının bulunduğu listeye eklerler. Tabi her biri bu ürünü kendisi satmak istediği için fiyatı düşürmeye devam ederler  ve artık ürünün fiyatı en diptedir. Bir çok satıcı bu üründen para kazanmadan, elindeki stoğu tüketmek istediği için fiyat kırarak satarlar sonuç müşteri kazanır, pazaryeri kazanır ancak satıcı kaybeder.
  • Sonuç Olarak örnekte anlatılan bu buybox sisteminde X ürünün altında satış yapmak isteyen tüm satıcılar BuyBox sistemine girmişlerdir. En düşük fiyatı veren bu ürün için BuyBox’ı kazanan satıcıdır.Ürün 90 TL ile iyi bir kâr oranıyla satışa sunulmuşken, BuyBox’a girenlerin fiyat düşürmesi nedeniyle kâr giderek düşmüş belki de zararına satılmaktadır.

BuyBox Sisteminin Avantajları:

  • Ürün Yükleme Süresinin Azalması: Normalde sıfırdan bir ürün girmek bazen ciddi oranda zaman alabiliyor. Ancak BuyBOx sistemi ile barkodunu bildiğiniz üründe birkaç dakika içinde satışa başlayabilirsiniz.
  • Ürün Değerlendirmelerine Ortak Olma: Buybox ile satışa başladığınız ürünün o zamana kadarki değerlendirme ve yorumlarına ortak olmuş oluyorsunuz. Dolayısıyla satış yapacağınız üründen yorum ve değerlendirme almak için zaman kaybetmeden satışa başlayabilirsiniz.
  • Rekabeti Görme : Satış yaptığınız veya yapmayı düşündüğünüz üründeki satıcıların fiyatlarını ve satış durumunu analiz edip, rekabet durumunu kolayca değerlendirebilirsiniz.

Ürünlerinizi zararına satmamak için Komisyon Hesaplama Araçlarımızı incelemenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir