Pazaryerleri

E-imza Nasıl Alınır? Elektronik İmza Nedir? E-İmza Ücreti Nedir?

E-imza nasıl alınır? e-imza nedir

E-imza nasıl alınır? sorusu, özellikle e-fatura kullanmak isteyen şahıs şirketleri için sıklıkla sorulan konulardan birisidir. Hızla gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren elektronik imza, kişilerin güvenliğini sağlamakta ve çeşitli dolandırıcılık yöntemlerini engellemektedir. Son derece faydalı olan bu teknoloji sayesinde insanlar, imza işlemlerini güvenle ve sorunsuz bir şekilde yapabilmektedir. Yine bu şekilde e-dönüşüm kapsamında şahıs şirketleri e-fatura işlemlerine geçiş için kullanmaktadır.

Elektronik imza veya bir diğer bilinen adı ile sayısal imza olan bu teknoloji sayesinde aynı zamanda kişilerin veri bütünlüğü de oldukça kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. Peki, E-imza nasıl alınır, elektronik imza nedir, E-imza ücreti ne kadardır? Dilerseniz, milyonlarca kişi tarafından merak edilen ve sık sık araştırılan bu soruların yanıtlarını gelin ayrıntılı olarak birlikte inceleyelim.

Elektronik İmza Nedir?

Elektronik imza, ıslak imza ile aynı amaçlar doğrultusunda kullanılan dijital bir imza türüdür. Son dönemlerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bu imza türü sayesinde kişilerin güvenliği sağlanmakta ve veri bütünlüğü korunmaktadır. Peki, günümüzde oldukça önemli bir yere sahip olan E-imza nasıl alınır?

E-imza Nasıl Alınır?

E-İmza Nasıl Alınır?
E-İmza Nasıl Alınır?

E-İmza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından önceden belirlenen hizmet sağlayıcılarından temin edilebilmektedir. Söz konusu imza türüne sahip olabilmek için önceden belirlenmiş olan belgeleri hazırlamalı ve belgeler doğrultusunda başvurunuzu yapmalısınız.

Bireysel olarak yapacağınız başvurularda sizden “Nitelikli Elektronik Sertifika Taahhütnamesi” istenmektedir. Söz konusu belgeye olarak mutlaka kimlik belgenizi de yanınızda bulundurmalısınız.

Kurumsal olarak yapacağınız başvurularda ise yine sizden “Nitelikli Elektronik Sertifika Taahhütnamesi” istenmektedir. Bu belgeye ek olarak ayrıca imza sirkülerinin fotokopisi, kimlik numarasını içeren özel bir belge ve faaliyet belgesine gereksinim duyulmaktadır. Elektronik imza başvuru yapabilmek için aşağıda bulunan linke tıklayabilir ve hizmet sağlayıcılarını öğrenebilirsiniz.

E-İmza Ücreti Ne Kadar?

Elektronik imzaya sahip olabilmek için öncelikli olarak yukarıda belirtilen belgeleri hazırlamalı ve bu belgeler doğrultusunda başvurunuzu yapmalısınız. Başvurunun başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için sizden ücret istenecektir. 2021 Yılı için belirlenen ücretler ise şu şekildedir;

 • 1 Yıllık kullanım için 149 TL,
 • 2 Yıllık kullanım için 199 TL,
 • 3 Yıllık kullanım için 259 TL.

E-imza Ne İşe Yarar, Nelerde Kullanılır?

Elektronik imza, kişilerin kimlik güvenliğini sağlamak, sahteciliğin önüne geçebilmek ve veri bütünlüğünü korumak için kullanılmaktadır. Söz konusu imza türünün geçerli olduğu yerler ise şu şekildedir;

 • Elektronik fatura programlarında,
 • Arşiv uygulamalarında,
 • Kurumlar arası iletişimde,
 • Bayilik sistemlerinde,
 • Genel kurullarda,
 • Bankacılık işlemlerinde,
 • E-Devlet uygulamalarında,
 • Posta işlemlerinde,
 • Ticaret işlerinde,
 • UYAP Sisteminde,
 • Tıbbi işlemlerde,

Ayrıca, ıslak imzanın gerekli olduğu her yerde sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Sizlerde E-İmza nasıl alınır bölümünü inceleyerek bu imza türünü kolaylıkla temin edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıslar için E-İmza, Islak İmza Yerine Geçer Mi?

Elektronik imzayı bireysel kişilerde kullanabilmektedir. Bu sebepten ötürü şahıslar için de E-İmza, ıslak imza yerine geçebilmektedir.

E-İmza ve Mali Mühür Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mali mühür ile E-İmza arasında son derece önemli bir fark bulunmaktadır. Mali mühür, sadece ticari işletmelere verirken, E-İmza ise hem şahıslara hem de ticari işletmelere verilmektedir.

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil imza, telekomünikasyon şirketlerinden kolaylıkla ve pratik bir şekilde temin edilebilmektedir. Sizlerde aşağıda bulunan bağlantı seçeneklerini kullanarak mobil imzanın temin edilme süreci hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Mobil İmza İle E-İmza Arasındaki Fark Nedir?

Mobil İmza ile elektronik imza arasında son derece ufak bir fark bulunmaktadır. Elektronik imza kullanımı için özel bir SİM kart kullanılırken mobil imza da bu sim kart bulunmamaktadır. Fakat, her ikisinin de kullanımı birbiri ile neredeyse aynıdır.

Sizlerde E-İmza nasıl alınır bölümünü okuyabilir veya mobil imza bölümünü inceleyerek herhangi birini seçebilirsiniz. Her iki imza türünde de yapılan başvurular son derece kısa bir süre içerisinde değerlendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir