E-Ticaret

E-Ticaret Platformu Seçerken Sormanız Gereken 6 Soru

Kılavuz Online | E-Ticaret Rehberi | E-Ticaret Paltformu Seçerken Sormanız Gerekn 6 Soru |sell on etsy

E-Ticaret alanında faaliyet göstermeye karar verdiniz ve online alışverişte satış yapmaya başlamak istediğinize karşınıza şu soru çıkıyor : ” E-Ticaret sitemi nasıl kuracağım?” ve ” E-Ticaret Platformu olarak hangi yazılım firmasını seçeceğim?” Bu yazımızda e-ticaret siteniz için yazılım platformu seçerken sormanız gereken 6 soruyu sizler için derledik.

E-Ticaret alanında rehber olduğumuz firmalardan en çok aldığımız şikayet yanlış e-ticaret platformu seçimi. Buna bağlı olarak da satış hacminin artmaması ve yazılım firmalarına ödenen tonlarca paralar. Gelin, sonradan pişman olmamak için E-Ticaret Platformu Seçerken Sormanız Gereken 6 Soru‘yu inceleyelim:

E-Ticaret Platformu Nasıl Seçilir?


1) Kurulum ücreti ve Yıllık Yenileme

Sizlerin de e-ticaret platformlarını incelerken ilk baktığınız paket fiyatlarıdır. Öyle ki yazılım firmaları e-ticaret çözümlerini, içerdikleri özelliklere göre paketler hâlinde sunarlar. Dolayısıyla da her paket için farklı bir fiyat uygulaması sunulmaktadır.

Sizin kullanıcı olarak burada dikkat etmeniz gereken 2 husus vardır. İlki seçeceğiniz paket türü ikincisi de yıllık yenileme ücretleridir. E-Ticaret siteniz için paket seçimi yaparken, paketin özelliklerini detaylı olarak incelemenizi öneriyoruz. İhtiyacınız ve kullanabileceğiniz özellikler ne ise onu tercih etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Her zaman en pahalı paketin en iyi çözüm olmadığı da tecrübeyle sabit bir gerçektir.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise yıllık yenileme ücretleridir. Eğer ilgilendiğiniz e-ticaret platformu yıllık yenileme ücretini açık şekilde belirtmemiş ise süprizlere hazır olun demektir. Dolayısıyla e-ticaret paketini satın almadan önce muhakkak yıllık yenileme ücretlerini de öğrenmenizi önemle tavsiye etmekteyiz.

2) E-Ticaret Platformu Yönetim Paneli

E-Ticaret siteniz için en çok kullanacağınız bölüm yönetim paneli veya admin paneldir. E-Ticaret ile ilgili tüm faaliyetlerinizi ( ürün girme, ürün yönetimi, sipariş takibi, kargo yönetimi, stok takibi ve yönetimi, tasarım, entegrasyon ve niceleri) bu panel üzerinden gerçekleştireceksiniz.

Online alışverişin tüm sürecini yöneteceğiniz bu panelin kullanımı kolay ve yapacağınız tüm işlemlerin farklı sayfa ve panellere yönelmeden gerçekleştirilebilir olması önem arz etmektedir. Bu kapsamda e-ticaret platformunu seçmeden önce yazılım firmasından demo talebi yapmanız ve panel ile ilgili sorular sormanızı öneriyoruz.

3) SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu )

Günümüzde e-ticaret sitenizin Google başta olmak üzere arama motorlarında görünürlüğünün artması, sitenizin ön sayfalarda çıkabilmesi için yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Google’ın sitenizi tanımlayıp, satışını yaptığınız ürünleri listelemede ilk sıralara alabilmesi için ona yardımcı olmanızı kısaca SEO işlemleri olarak tanımlayabiliriz.

Bu kapsamda seçeceğiniz e-ticaret platformuna SEO işlemlerini nasıl yapabileceğinizi, ürünlere özel olarak SEO çalışması yapıp yapamayacağınızı, Blog kısmı oluşturup sitenizde içerik paylaşma durumunuzu, Google Analytics ve diğer Google araçları ile sitenizin bağlantı durumu gibi soruları sormanızı tavsire ediyoruz.

SEO ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişim sayfasında bize ulaşabilirsiniz.

Kılavuz Online | E-Ticaret Rehberi | Pazaryeri Entegrasyon | E-Ticaret Platformu

4) Tasarım / Özel Tasarım

E-Ticaret Platformu seçerken yazılım firmasına sormanız gereken en önemli konulardan birisi de tasarım kısmıdır. Paketi satın aldıktan sonra size teslim edilecek site tasarımını muhakkak önceden talep edin. Tasarım ile ilgili değişiklik yapmak istediğinizde ne şekilde yapabileceğinizi sorun.

Eğer özel bir tasarım istiyorsanız bunun maliyetini ve revize yani sonradan yapmak istediğiniz değişikliklerin ücretini de öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

5) Destek

Yazılım firmasına sormanız gereken diğer önemli bir husus ise destek sürecidir. Öyle ki gerek sitenizin tasarımı, gerek ürün yönetimi gerekse sipariş yönetimi konusunda sık sık destek almanız gerekebilir. Bu durumda e-ticaret platformundan desteği ne şekilde alabileceğinizi öğrenin. Ticket ve telefon destek durumunu sorun. Taleplere dönüş süresini analiz edin.

6) Pazaryeri Entegrasyonu

E-Ticaretin olmazsa olmazlarından olan pazaryeri platformlarına, yazılımın entegrasyon durumunu sormanızı önemle tavsiye ediyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken husus n11, trendyol, gittigidiyor, hepsiburada, epttavm, amazon.tr gibi paltformların hangisine entegrasyon yaptığını öğrenmeniz ve bu entegrasyonlardan hangisinin fiyata dahil olduğunu sormanız faydanıza olacaktır.

İkinci ve pazaryeri entegrasyonun en önemli konularından birisi de, entegrasyonun sadece ürün yönetimi mi yoksa sipariş ve stok yönetimine de yapılıp yapılmadığı. Zira tüm pazaryerlerinin stok takibini ve sipariş yönetimini tek bir panelden yapabiliyor olmak işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Sonuç

E-Ticaret platformunu belirlerken yukarıdaki soruları ilgili yazılım firmasına sormanız, paket seçimi konusunda büyük kolaylık sağlayacaktır. Eğer hangi platform olduğuna karar veremiyorsanız ve platformu belirlemede güçlük yaşıyorsanız bize İletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Pazaryeri Platformlarda Mağaza Açmak

E-ticaret sitenizi oluşturduktan sonra pazaryeri platformlarında da mağaza açıp satışlara başlamanızı öneriyoruz. Bu kapsamda Kılavuz Online tarafından hazırlanan ilgili makalelere göz atabilirsiniz;

2 Yorum

  1. Pazaryeri entegrasyonu için hangi firmalar program sunuyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir