Faaliyet Belgesi Pazaryerleri

Faaliyet Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadardır?

Faaliyet belgesi nedir|faaliyet belgesi nasıl alınır

Faaliyet belgesi nedir sorusu, hemen hemen herkes tarafından sorulmakta ve araştırılmaktadır. İşletmeler için son derece önemli olan bu belgenin alınması kanunen zorunlu tutulmuştur. İş yeri sahibi, belgeyi alabilmek için istenen evraklar ile ticaret odasına başvuru yapması gereklidir. Peki faaliyet belgesi nedir, nasıl alınır? Faaliyet Belgesinin ücreti ne kadardır? İşte, işletmeler tarafından merak edilen bu soruların yanıtları…

Faaliyet Belgesi Nedir?

Faaliyet belgesi işletmenin hangi alanda hizmet sağladığını gösteren ve ticaret odası tarafından oluşturulan özel bir belgedir. İşletmeler tarafından alınması zorunlu tutulan bu belge, önceden belirlenen süreler için geçerlidir. Süresi geçen faaliyet belgelerinin mutlaka yenilenmesi gerekmektedir.

Faaliyet Belgesi Nasıl Alınır?

Faaliyet belgesi, son derece kolay ve pratik bir şekilde alınabilmektedir. Söz konusu belgeyi alabilmek için öncelikli olarak işletmenin bağlı bulunduğu ticaret odasına gidilmelidir. Ticaret odasına giden ve başvuru yapan kişiler, önceden belirlenen ücreti ödeyip faaliyet belgesini aynı gün içerisinde alabilmektedir. Ticaret odasına yapılan başvurularda ayrıca sicil numarası istenmektedir. Faaliyet belgesi geçerlilik süresi kurum türüne göre 3-6 ay arasında değişiklik arz etmektedir.

Faaliyet Belgesi İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Faaliyet belgesini alabilmek için önceden belirlenen birtakım evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Söz konusu belgeyi sorunsuz bir şekilde hemen alabilmek için imza sirküleri, sicil numarası ve önceden belirlenen ücretin ödendiğine dair makbuzu teslim etmelisiniz.

Tüm bunların yanı sıra ticaret odası sizden ek belgelerde talep edebilir. Belgeler konusunda daha detaylı bilgi almak için bağlı bulunduğunuz ticaret odasına gidebilirsiniz.

Ticaret Odasına Nasıl Kayıt Olunur?

Ticaret odasına kayıt olabilmek için hazırladığınız belgeler ile başvurunuzu yapmalısınız. Kayıt işlemleri için standart olarak istenen belgeler ise şu şekildedir. Ancak her ildeki ticaret odası için bu belgelerde değişiklikler, ekleme veya çıkarmalar olabilmektedir;

  • İmza beyannamesi,
  • Vergi levhası,
  • Kira kontratı veya orijinal tapu fotokopisi,
  • Tutulan ticari defterin noter tasdik kısmın fotokopisi,
  • İkametgâh ilmuhaberi,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi veya nüfus kağıt örneği,
  • Önceden hazırlanan taahhütname ve odaya başvuru yapabilmek için verilen matbu dilekçesine gereksinim duyulmaktadır.

İlginizi Çekebilir: İmza sirküsü ve imza beyannamesi hakkında detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Faaliyet Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Faaliyet belgesi sorgulaması oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. İşletmenize ait faaliyet belgesini sorgulayabilmek için önceden hazırlanan siteleri kullanabilir veya E-Devlet üzerinden sorgulama işlemini oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devletten Faaliyet Belgesi Sorgulama

E-Devlet üzerinden faaliyet belgesini oldukça pratik bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikli olarak E-Devlet hesabınıza girmeli ve hemen ardından arama kutucuğuna firma sorgulama yazmalısınız.

Söz konusu işlemleri yaptıktan sonra karşınıza çıkacak olan ekran da yine firma sorgulama butonuna basmalı ve sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak sisteme girerek sorgulama işlemini tamamlamalısınız.

Faaliyet Belgesi Almak Zorunlu Mu?

E-Ticarete atılıp ürünleri online olarak satmak isteyenler için önemli platformlardan birisi sanal pazaryerleri. Bu pazaryerlerine giriş için ise kayıt esnasında bazı belgeler isteniyor. Eğer şahıs firması haricinde bir şirket türünüz varsa faaliyet belgesini ibraz etmeniz zorunlu. Aksi hâlde pazaryerlerinde satış yapamıyorsunuz. İlaveten faaliyet belgesinin son 6 ayda alınmış olması ve geçerlilik süresinin bitmemiş olması gerekiyor. Şahıs şirketi sahibi iseniz böyle bir belge istenmiyor.

E-Ticaret haricinde vize başvuruları gibi bazı işlemler için de güncel Faaliyet Belgesi istenmektedir. Bu nedenle bu tarz resmi işlemlerde sorun yaşamak istemeyenler için faaliyet belgesini temin etmelerini tavsiye ediyoruz.

Faaliyet Belgesi Online Olarak Alınıyor Mu?

Bağlı olunan ticaret odasına gidilerek yapılacak başvurunun yanında, online olarak da faaliyet belgesini temin edebilirsiniz. Belgenizi internet üzerinden almak için kayıtlı olduğunuz ticaret odasının “Online İşlemler” sayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Ancak online işlemlerde alınan faaliyet belgesinin geçerlilik süresine dikkat etmek gerekir. Nitekim e-imzalı faaliyet belgelerinde geçerlilik süresi 30 gün olarak belirtilmiştir. Yine de aldığınız belgenin alt kısmında yer alan geçerlilik süresini kontrol etmenizi öneriyoruz.

İstanbul Ticaret Odası – İTO Online Faaliyet Belgesi Almak İçin Tıklayınız.

İzmir Ticaret Odası – İZTO Online Faaliyet Belgesi Almak İçin Tıklayınız.

Ankara Ticaret Odası – ATO Online Faaliyet Belgesi Almak İçin Tıklayınız.

Faaliyet belgesi nedir, nasıl alınır sorularına yanıt verdikten sonra bu belgenin ücreti hakkında da sizlere bilgi vermek istiyoruz. Ticaret odasına üye olan işletmeler, bu belgeyi sadece 10 TL karşılığında alabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir