E-Ticaret

Oplog Fulfillment Nedir ve Fulfillment Hizmeti Neleri Kapsar?

fulfillment nedir

Fulfillment nedir sorusu e-ticaret ile ilgilenler satıcılar için son dönemde merak edilen konulardan birisi olmuş durumda. Fulfillment ya da Fulfillment hizmeti, bir online satıcının ürünü temin etmesinden müşterinin elin ulaşmasına kadar geçen sürede satıcının üzerine düşen depolama, paketleme, kargo ve iade yönetimi gibi iş yükü oluşturan süreçler için bir lojistik partneri ya da fulfillment sağlayıcısından destek almasını ifade eder.

İlginizi Çekebilir: Amazonda Mağaza Açmak Ücretli mi?

Fulfillment Hizmeti Neleri Kapsar?

Anahtar teslim bir e-ticaret sistemi olarak kabul edilen fulfillment hizmeti 4 aşamadan oluşur.

Bu aşamalar;

  • Depo yönetimi,
  • Lojistik yönetimi,
  • Sipariş yönetimi ve
  • Müşteri ilişkileri

şeklinde sıralanabilir.

Depo Yönetimi

Depo yönetimi, ürünlerin satış sürecinde iken sipariş edilene kadar belirli bir yerde depolanması anlamına gelir. Ayrıca bu aşama, alan kullanımını, stok durumunu, nakliye ekipmanlarını ve iş gücünü en verimli şekilde kullanmayı da içerir. Bu süreçte tüm depo yönetimi işlemleri, fulfillment sayesinde karşılanmış olur. Böylece ürünleriniz müşterilerinize en hızlı şekilde ulaşır ve bu durum, firmanıza müşteri memnuniyeti şeklinde geri dönüşler kazandırır.

Sipariş Yönetimi

Sipariş yönetimi aşaması, taleplerin ve siparişlerin alınması, fiyatlandırma faktörleri, kayıtların tutulması, stokların kontrol altına alınması, stok tahsislerinin yapılması, üretim veya satın alma ihtiyaçlarının gerekli yerlere iletilmesi, sipariş takibinin yapılması, teslimatın ve tahsilatın kontrol altında tutulması gibi tüm süreçleri kapsar. Türkiye’de Fulfillment Center olarak hizmet veren OPLOG sayesinde, satıcı olarak e-ticaretle ilgili olan tüm bu işlemler ile ilgilenmek zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda sipariş yönetimi için harcanan emek, zaman ve maliyetten de satıcı olarak büyük kar dönüşümleri elde edebilirsiniz.

Ürünün Paketlenmesi ve Nakliyesi

Fulfillment hizmeti ile ürünler depodan alındığında, belirli bir paketleme sistemine göre düzenlenir ve firma tarafından müşterilere gönderilir. Bu sayede satıcı paketleme veya nakliye gibi ekstra masraflarla uğraşmadığı gibi bu konularla ilgili zaman sıkıntısı da ortaya çıkmaz.

Müşteri İletişimi Desteği

Fulfillment sistemi, müşterilerin sormuş olduğu soruları cevaplandırmak, ürünün müşteriye ulaşma sürecinde hangi aşamada olduğunu bildirmek, olası iade veya değişim durumlarında müşteri ile tüm mail, mesaj ya da çağrı merkezleri gibi iletişim destekleri ve irtibatlarını kapsayan oldukça avantajlı bir hizmet modelidir.

 

Fulfillment Hizmetinin Faydaları

Fulfillment nedir sorusuna yanıt bulduktan sonra bu hizmeti almanın faydalarına değinebiliriz. Eğer bir fulfillment firması ile çalışmaya karar verdiyseniz, artık e-ticaret mağazanız için verimliliği ilk sırada tutan bir anlayış belirleme konusunda büyük adım atmışsınız demektir. Çünkü fulfillment hizmeti almak, her sektör için ciddi ticari avantajlar getirir. Bu avantajları sağlayan ise fulfillment hizmetinin E-ticaret mağazanıza olan katkılarıdır. Dolayısıyla doğru fulfillment partnerini seçme noktasında kesinlikle titiz davranmanız gerekmektedir.

 

Adına fulfillment ya da e-ticaret lojistiği demeniz farketmez eğer bu yazıyı okuyorsanız e-ticaret süreçlerinizde verimliliğe yönelik adımlar atmaya karar vermiş ve bunun için birşeyler yapmanız gerektiğinin farkındasınız demektir.

Oplog Fulfillment Nedir?

OPLOG Fulfillment Hizmeti ve süreçleri hakkında detaylı bilgiye https://oplog.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir