E-Ticaret

Gelir Vergisi Nedir? Gelir Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

gelir vergisi hesaplama

Gelir Vergisi hesaplama için ilk yapılacak şey o yıl içinde gerçekleşen net kazancın belirlenmesidir. İş kurup ürün ya da hizmet satışına başlandığı anda bu gelirler vergilenir. Verginin doğru şekilde hesaplanabilmesi için  satış şeklinde yapılan işlemlerin sonunda elde edilen gelirin ve aynı yıl içinde yapılan harcama giderlerinin ne kadar olduğunun çıkartılması gerekir.

Gelir Vergisi Nedir?

Hukukta hak iddia eden ve yetki kullanabilen tüzel kişilik olmayan kişiler gerçek kişi kabul edilir. Gerçek kişilerin elde ettikleri gelirler üzerinden de gelir vergisi alınır.

Gelir Vergisi Hesaplama

Gelir Vergisi hesaplama için yılsonunda kar ve zararın çıkarılması sonucunda elde edilen gelir tutar ile vergi oranı çarpılarak yapılır. Gelir tutarı artıkça da vergi oranı da artar. Başka bir ifade ile gelir artıkça vergi artar. Gelir tutarının oranı da her yıl Maliye Bakanlığı tarafından güncellenerek yayınlanır.

İlginizi Çekebilir:Vergi Levhası Nasıl Alınır?

Gelir Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gelir Vergisi hesaplama devlet tarafından yapılıp bildirilse de kişi tarafından da bu hesaplama kolaylıkla yapılır. Yıl içinde elde edilen gelir ile yapılan harcamaların birbirinden çıkartılarak net kazanç ortaya çıkar. Gelir Vergisi hesaplama tablosundan matrahın denk geldiği oranına bakılır. Matrah ile oran çarpılarak vergi miktarı ortaya çıkar.

Gelir Vergisi Matrahı Nedir?

Çalışanların brüt maaşından SGK işçi payı ve işsizlik sigortası işçi payının düşülmesi sonucunda kalan bakiye tutar gelir vergisi matrahına esas olan tutar olarak adlandırılır. Bu tutar gelir vergisi matrahıdır.

Gelir Vergisi Hesaplama

Gelir Vergisi Mükellefleri Kimlerdir?

Gelir vergisi tam ve dar mükellef olarak ikiye ayrılır. Türkiye’de ikamet eden, bir sene içinde Türkiye’de 6 aydan fazla oturan kişi tam mükellef olup Türkiye’de ya da yabancı bir ülkede elde ettikleri kazançlar vergilendirilirler. Türkiye’de yerleşik olmayan kişiler ise dar mükellef sayılır ve sadece Türkiye’deki kazançları üzerinden vergilendirme yapılır.

 

Kimler Gelir Vergisi Öder?

Gerçek kişilerin kazançları üzerinden alınan gelir vergisi, gerçek kişinin bir sene içindeki kazancı üzerinden hesaplanır.

Gelir Vergisi Ne Zaman Ödenir?

İki taksitle ödenir gelir vergisi, basit usulde tespit edilen ticari kazançlardan değilse ilk taksiti mart ayı sonunda ödenir ve ikinci taksit ise temmuz ayı sonundadır. Kazançlar eğer ki basit usulde tespit edilir ise ilk taksit şubat ayı sonu, ikinci taksit ise haziran ayı sonu olur.

Gelir Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

Mükelleflerin ikamet ettiği vergi dairesi, iş yerinin ikamet ettiği vergi dairesine giderek ödeme yapılabileceği gibi ayrıca bankalar aracılığı ile de ödemeler yapılabilir.

2021 Gelir Vergisi DilimiYüzde Kaç?

Gelir vergisi oranları; elde edilen gelire göre değişir. % 15’den başlayan oranlara2021 yılında % 40 oran da eklenmiştir. Bu oranlar, her sene Maliye Bakanlığı tarafından yenilenir.

Ücretliler İçin Uygulanacak 2021 Yılı Gelir Vergisi Tarifesi

Gelir Dilimi Vergi Oranı
24.000 TL’ye kadar Yüzde 15
53.000 TL’nin 24.000 TL’si için 3.600 TL, fazlası Yüzde 20
190.000 TL’nin 53.000 TL’si için 9.400 TL, fazlası Yüzde 27
650.000 TL’nin 190.000 TL’si için 46.390 TL, fazlası Yüzde 35
650.000 TL’den fazlasının 650.000 TL’si için 207.390 TL, fazlası Yüzde 40

Ücret Dışındaki Gelirler İçin Uygulanacak 2021 Yılı Gelir Vergisi Tarifesi

Gelir Dilimi Vergi Oranı
24.000 TL’ye kadar Yüzde 15
53.000 TL’nin 24.000 TL’si için 3.600 TL, fazlası Yüzde 20
130.000 TL’nin 53.000 TL’si için 9.400 TL, fazlası Yüzde 27
650.000 TL’nin 130.000 TL’si için 30.190 TL, fazlası Yüzde 35
650.000 TL’den fazlasının 650.000 TL’si için 212.190 TL, fazlası Yüzde 40

Vergi Dilimi Ne Zaman Sıfırlanır?

Sigortalı olarak çalışmakta olan kişilerin yıl içerisinde yaptığı iş değişiklikleri neticesinde eski çalıştıkları son aydaki kümülatif vergi matrahlarının yeni çalışmaya başladıkları yerde dikkate alınıp alınmayacağı farklı yorumlamalara neden olan bir konudur. Konu kişinin iş değişikliği yaptığı yerin aynı işverene bağlı olup olmadığına göre değişmektedir.

Yeni işyerinden vergi matrahı sıfırdan başlar.

Yıl içerisinde iş değiştiren sigortalı personelin yeni bir iş yerinde sigortalı olarak işe başlaması halinde çalışmakta olduğu eski işyerindeki kümülatif vergi matrahı yeni işyerinde dikkate alınmaz. Yeni işyerinde kümülatif vergi matrahı sıfırdan başlar.

Aynı işverene ait farklı bir şubede çalışmaya başlayan personelin vergi matrahı sıfırdan başlamaz.

Sigortalı olarak çalışmakta olan kişinin aynı işverenin farklı bir şubesinde işe başlaması halinde kümülatif vergi matrahı sıfırdan hesaplanmaz. Eski şubesindeki vergi matrahı yeni şubesinde de hesaplanmaya dahil edilir.

Askerlik veya emeklilik nedeniyle işe giriş çıkışlarda vergi matrahı sıfırlanmaz.

Çalışmakta oldukları işyerinden askerlik veya emeklilik nedeniyle işten ayrılan sonrasında tekrar aynı iş yerinde çalışmaya başlayan personellerin vergi matrahları sıfırdan başlatılmayacak olup mevcut gelir vergisi matrahları üzerinden devam edecektir.

İlginizi Çekebilir: Kâr Hesaplama

Gelir Vergisi İnternetten Ödenir Mi?

Ödeme işlemleri kredi kart ile bankaların internet bankacılığı kullanılarak ya da gelir idaresi sayfasından kolaylıkla ödenir.

Vergi Borcu Nereden Sorgulanır?

Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesinden vergi borcu kontrol edilebileceği gibi e-Devlet üzerinden de sorgulanır.

Gelir Vergisinden Kimler Muaftır?

Gelir Vergisini gerçek kişiler, iş kurup gelir elde ettikten sonra öder; ancak bazı gruplar bu vergiden muaf tutulmuştur. Şirket açmadan gezici halde iş yapan kişiler ile kalaycı, lehimci, ayakkabı tamircisi, kunduracı, berber, çilingir, fotoğrafçı ve hamal gibi küçük sanat erbapları bu vergi kalemini ödemez.

Evde olmak şartı ile mutfak robotu, dikiş makinesi kullanılarak yapılan işlerde ve dışarıdan personel çalıştırması olmadan havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı ve kilim gibi ürün satışları yapan kişiler de gelir vergisi ödeme dışında tutulur. İş yeri açmadan el ürünleri, boncuk üretimi ve satışı, tarhana, mantı, erişte yapımı da aynı şekilde vergi ödemesi kapsamı dışında yer alır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir