GittiGidiyor

Gittigidiyor Mağaza Açma Rehberi | Gittigidiyor Satış Yapma

Gittigidiyor mağaza açma, bu platform üzerinden ürün satmak isteyenler için merak edilen konulardan biridir. Ülkemizde kurulmuş alıcı ve satıcıları bir arayan getiren çevrimiçi platformlardan birisi olmaktadır. Güvenilir bir site oluşu ile insanlar sipariş verirken herhangi bir tedirginlik yaşamaz. Gittigidiyor’da mağaza açarak ciddi satış oranlarına ulaşılabildiği gibi firmanızın tanınırlığını da artırılır.

GittiGidiyor Nedir?

2001 yılında online açık artırma sitesi fikriyatıyla ortaya çıkan GittiGidiyor, günümüzde 250 çalışanı, 100 bin satıcısı ve 28 milyondan fazla kullanıcısı ile e-ticaret devleri arasında yerini almış bulunuyor. Elektronikten dekorasyona, kozmetikten anne bebek ürünlerine, modadan süpermarkete kadar toplam 50 kategoride milyonlarca ürünün satışı gittigidiyor vasıtasıyla gerçekleştirişiyor.
Kılavuz Online | E-Ticaret Rehberi | Gittigidiyor Mağaza Açma Kılavuzu 2020

Gittigidiyor’da Hesap Oluşturma

Online pazaryeri platformlarından birisi olan Gittigiyor’da satış yapabilmeniz için hesap açmanız gerekmektedir. Gittigidiyor, diğer pazaryerlerinin aksine satıcı ve müşteri hesaplarını ayırmamıştır. Yani alışveriş yapmak için oluşturduğunuz hesabınız üzerinden mağaza açıp satışlara başlayabilirsiniz. Gittigidiyor mağaza açma Dolayısıyla şirket kurmadan da ürün listelemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca ikinci el ürünlerinizi de satabilirsiniz. Ancak, yapacağınız satıştan gelir elde edeceğinizden ve bunun da vergi yükümlülüğü doğurduğundan, şirket kurup satış yapmanızı önermekteyiz. Aksi hâlde cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer kayıtlı hesabınız yoksa Ücretsiz Üye Ol sayfası üzerinden Gittigidiyor üyelik oluşturabilirsiniz.

Gittigidiyor’da Nasıl SatışYapılır?

Üyelik Oluşturduktan sonra hesabınızdan ” Satış Yap” butonuna gittigidiyor satış yap butonutıkladığınızda sizden cep telefonu onayı ve banka hesap bilgilerini isteyecektir. Bu bilgileri doldurduktan sonra Gittigidiyor üzerinden Bireysel satış yapabilirsiniz. Eğer Kurumsal olarak satış yapmak isterseniz Fatura bilgilerinizi girmeniz istenecektir.

Kurumsal Satış

Gittigiyor’da Kurumsal olarak satış yapabilmeniz için şirket sahibi olmanız gerekiyor. Burada ise karşınıza iki farklı seçenek çıkıyor: Esnaf ve Tacir. Esnaf Kimdir? Yaptığı iş sermayeden çok fiziki çalışmaya dayanan, tacir kapsamına girmeyen, alım-satım tutarları Türk Ticaret kanunu gereği Bakanlar kurulu kararıyla belirlenen sınırı aşmayan kişilerdir. Tacir Kimdir? Ticaret şirketleri (örn: Anonim Şirket, Limited şirket) ile bir ticari işletmeyi kendi adına işleten gerçek kişilere (örn: Şahıs Şirketi) tacir denir. Tacir tanımın dair detaylı bilgiyi Türk Ticaret Kanunu’nda bulabilirsiniz. İlginizi Çekebilir: Şahıs şirketi Nasıl Kurulur? Yukarıdaki tanımlara uyan şirketinizi seçtikten sonra istenen bilgileri girip mağazanızı oluşturabilirsiniz. Gittigidiyor mağaza açma işleminde sonraki adım Mağazanızın tanıtımını yapmaktır. Tanıtım yazısında açmayı düşünülen mağaza hakkında düşüncelere yer verilmesi gerekir ayrıca satış yapılacak ürün yelpazesi de önem taşır. Mağazanın açılmasının ardından mağazanın yapılandırılması gerekir. Görsel olarak ön planda olabilmek her zaman önem kazanır. Bu aşamada mağazanın rengi ve logosunun belirlenmesinin yanı sıra ürünlerin sınıflandırılması gerekir. İlginizi Çekebilir: Trendyol’da Mağaza Açma Ürünlerin yanı sıra mağaza ismi ile de görsellik sağlanır ayrıca mağaza için akılda kalıcı bir isim bulunması önem kazanır. Seçilen mağaza adında ayrıca @, /, &, #,  ve % karakterlerin bulunmaması gerekir. Seçilen isim, her zaman sayfayı ve kişiyi yansıtır bu neden ile satılan ürünlere de uygun isim belirlenmesi önemlidir. Ürün için gereken detaylar arasına ürüne ait fotoğraflar, ürün ile ilgili başlık, fiyat, adet, nasıl bir satış türünün gerçekleştiği, ürünün sahip olduğu özellikler ve açıklama, satışın gerçekleşeceği süre, hangi şehirlere gönderim yapıldığı, ürünün kimlik bilgileri ve kargo bilgileri bulunur.

Gittigidiyor’da Mağaza Açmak Ücretli Mi?

Türkiye’nin en önemli e-ticaret platformlarından biri olan Gittigidiyor mağaza açma ücrete tabiiydi. Mağaza ücretsiz olarak açılmazdı; ancak 2019 tarihinde koşulların yenilenmesi ile ücretsiz mağaza açımı mümkün hale geldi.

Gittigidiyor Komisyon Oranları Nelerdir?

Pek çok farklı ürünlerin satıldığı sitede komisyon oranları, ürün kategorisine göre değişkenlik gösterir. Detaylı olarak incelemek için Gittigidiyor Komisyon Oranları nı inceleyebilirsiniz.

Gittigidiyor’da Şirket Kurmadan Satış Yapılabilir Mi?

Site içinde mağaza sahip olunmasa da tek ürün olarak satış yapılabilir. Toplu satışın yapılmayacağı durumlarda bu yol alternatif olsa da birden fazla ürün satışının olması halinde mağaza açmak daha faydalı ve doğru olur. Ayrıca şirket kurmadan satış yapmanın vergi kaçırmak suçu doğurabileceğini de unutmamak gerekir. Mağaza açarak ayrıca çeşitli avantajlardan da yararlanılabilir. İlginizi Çekebilir:Şirket Kurmadan Satış Yapılabilir mi?

GittiGidiyor’da Ürün Listeleme Ücretli Mi?

10 bin âdete kadar ücretsiz olarak ürün listelemesi olanağı bulunur.

Gitti Gidiyor Anlaşmalı Kargoları Var Mı?

GittiGidiyor.com anlaşmalı olarak pek çok kargo firması ile çalışır. Birden fazla kargo firması ile çalışmak tüketici açısından da iyi olur. Tüketici hangi kargo şirketini ister ise o seçeneği tıklayarak kargo firmasını seçer. Site; Aras  MNG Kargo, Sürat, Yurtiçi ve PTT Kargo ile çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir