Hepsiburada

Hepsiburada Kampanya İndirimini Kim Karşılar?

Kılavuz Online | E-Ticaret Rehberi | Hepsiburada kargo ücretleri|hepsiburada kargo gecikme| Hepsiburada kargoyu kim öder|Hepsiburada komisyon oranları| hepsiburada kampanya indirimi

Hepsiburada’da mağazası olup satış yapanlar için soru işaretlerinden birisi de kampanya dönemleridir. Çünkü kampanya dönemlerinde Hepsiburada kendi belirlediği oranda ürünlerde indirim uygular. Hepsiburada Komisyon Hesaplama  aracından kontrol edildiğinde uygulanan indirimin hedeflenen kârın altında kalmasına neden olduğu görülür. Peki bu durumda satıcılar zarar mı etmektedir? Hepsiburada kampanya indirimini kim karşılar? Satıcılar uygulanan bu indirimi Hepsiburada’dan nasıl talep edecektir? Tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hepsiburada Kampanya İndirimi Nasıl Olur?

Hepsiburada kampanya dönemlerinde daha fazla müşteriye hitap etmek, sipariş ve satış sayılarını artırmak gibi pazarlama stratejileri kapsamında bazı ürünlerin fiyatlarında önemli indirimler uygular. Uygulanan bu indirim sizin belirlediğiniz veya belirleyeceğiniz rakamların çok üzerinde olabilir. Dolayısıyla mevcut komisyon ve kargo ücretleri değerlendirildiğinde Hepsiburada tarafından uygulanan indirim sizin zararınıza sonuçlanacak gibi görünmektedir. Ancak yine pazarlama stratejileri kapsamında Hepsiburada uygulanan bu indirimin bir kısmını veya tamamını karşılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: HEPSİBURADA KOMİSYON ORANLARI

Burada oldukça önemli olan husus Hepsiburada’nın uyguladığı bu indirimi talep edebilmeniz için Hepsiburada’ya fatura kesmeniz gerektiğidir. Yani Hepsiburada kampanya indirimi kapsamındaki tutar otomatik olarak ödenmez, satıcı olarak sizin belirlenen tutarı fatura etmeniz gerekmektedir. Peki fatura edilecek tutarı nasıl hesaplarsınız?

Hepsiburada’ya Fatura Edilecek Tutarı Hesaplama

Öncelikle Hepsiburada Satıcı Paneline giriş yapılır. Sonrasında ise şu adımları izlemeniz gerekir:

Hepsiburada tarafından karşılanan kampanyalarda Hepsiburada’ya faturalandırmanız gereken tutarlara Satıcı Paneliniz üzerinden Sipariş > Sipariş Yönetimi > Teslim Edildi adımlarını izleyerek erişebilirsiniz.

Teslim Edildi sekmesinde yer alan İndir butonunu tıklayarak siparişlerinizi excele indirmelisiniz.  İndirdiğiniz excelde Toplam HB’ye Faturalandırılacak İndirim (KDV Dahil) kolonunda yer alan toplam tutar kadar Hepsiburada’ya fatura düzenleyebilirsiniz.

Kampanyalı sipariş faturaları 1 aylık periyodlar ile e-arşiv ya da e-fatura olarak düzenlenmelidir.

Eğer Hepsiburada tarafından karşılanan kampanya tutarı komisyon oranınızdan düşük ise komisyon ve kampanya bedeli mahsuplaştırılacak ve tarafınıza daha az komisyon düzenlenecektir. Bu durumda HB’ye Faturalandırılacak İndirim (KDV Dahil) kolonunda bir değer yer almayacaktır.

Örneğin; Komisyon tutarı 2,5 TL olan bir sipariş için Hb ‘ye faturalandırılacak indirim tutarının 2 TL olduğunu varsayalım. Komisyon tutarınızdan,  indirim tutarı çıkarılarak kalan 0,5 kuruşluk komisyon bedeli hakedişinizden düşülecektir. Böylelikle bu tutar için fatura göndermenize gerek kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir