Hepsiburada Pazaryerleri

Hepsiburada İade Süreci Hakkında [2021]

hepsiburada iade nasıl yapılır

Türkiye’nin en fazla kullanılan online alışveriş sitelerinden hepsiburada.com’da satın aldığınız bir üründen memnun kalmadığınızda ya da hata söz konusu ise ürünü kolayca iade edebilirsiniz. Hepsiburada iade işlemleri kapsamında “Hepsiburada.com kolay iade nasıl yapılır?” konusunda izlemeniz gereken adımları ise sizler için derledik.

Hepsiburada İade Nasıl Gerçekleştirilir?

hepsiburada iade süreci | hepsiburada kolay iade nasıl yapılır
hepsiburada iade aşaması

1- Hepsiburada İade Talebi Oluşturun

Öncelikle almış olduğunuz ürünleri 14 gün içerisinde iade edebilme hakkına sahip olduğunuzu belirtelim ve sonrasında da iade sürecinin ilk adımı olan “iade talebi” işleminden bahsedelim. 

Kolay iade talebi oluşturmak için hepsiburada.com hesabınıza girin ve siparişlerim sekmesine tıklayın. Açılan pencerede ürünler listelenecek ve iade etmek istediğiniz üründe kolay iade etbutonuna tıklayın.

2- Hepsiburada İade Yöntemini Seçin

Kolay iade et butonuna tıklayın ve sonra iade yöntemi seçin. Burada iki iade yöntemi ile karşılaşacaksınız;

  • “Adresimden ücretsiz teslim alınsın”,
  • “Kargoya teslim edeceğim

Yukarıdaki seçeneklerinden hangisi size uygunsa birini seçip ve sonrasında bilgileri kontrol etmeniz gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: TRENDYOL İADE SÜRECİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

3- Kargo kodunu not edin

Üçüncü aşama ise kargo kodunun not edilmesidir. Yönlendirme işlemlerini ve size uygun iade biçimini de seçtikten sonra yapmanız gereken ekranda yer alan kargo kodunu bir yere kaydetmek olacaktır çünkü paket takibinde bu kod size çok yardımcı olur.

4- Ürünü teslim edin

İade işleminin dördüncü ve son aşaması ürünün eksiksiz bir şekilde teslimatıdır. Ekiplerin ürünü sizden teslim alması ya da sizlerin bizzat kargoya teslim ettiği anda ürün, bilgileri ve aparatlarıyla eksiksiz bir şekilde teslim ediniz.

Bu adımları tamamlandıktan sonra da ürün kontrolü ve iade onayı halinde paranız, banka hesabınıza otomatik olarak geri döner. 

Hepsiburada iade işleminde paranız ne zaman iade edilir?

Paranızın iadesi, ürün satın alırken tercih ettiğiniz ödeme yöntemine göre değişim gösterir.

Havale/EFT

Havale/EFT ile ödemeleriniz genel olarak ürün iadesi onayı arından 1 iş günü içerisinde hesabınıza yatar. Profilinizde yer alan IBAN bilgilerinizi kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Kredi/Banka kartı

Banka kartı ile gerçekleştirdiğiniz ödemeler iadeniz onaylandığı takdirde, ödeme yaptığınız bankaya gerekli bilgi gider. Bu süreçte çalıştığınız bankanızın prosedürleri devreye girer ve kredi kartı için en geç 2 iş günü, banka kartları için de en geç 8 iş günü içerisinde ödemeler gerçekleşir.

Burada belirtmemiz gereken bir başka konu ise ödemelerinizi taksitli gerçekleştirdiyseniz hepsiburada.com bankanıza bedelin tamamını öder fakat bankanız size taksit ile geri öder.

Kredi kartı puanı ile alışveriş yaptıysanız, firma harcadığınız kredi kartı puanı tutarında TL karşılığı kredi kartınıza aktarır.

Çoklu kredi kartı ile ödeme yaptığınız takdirde ise ödeme miktarlarına göre geri ödeme gerçekleşir.

Alışveriş kredisi

Alışveriş kredisi ile ödemelerinizde iade yaptığınızda, iade talebiniz onaylanınca ödenen ücret anında kredinizin bağlı olduğu hesaba aktarılır. Fakat bu iade işlemi ile alışveriş krediniz kapanmış sayılmaz. Bu yüzden, krediden cayma hakkınızı kullanmak için bankanıza danışmanız gerekir.

Hediye çeki ile ödeme

Hediye çeki ile ürün temin ettiyseniz;

  • Eğer ürün tutarının tamamı hediye çeki ile ödendiyse, firma hesabınıza yeni bir hediye çeki tanımlar.
  • Eğer sipariş tutarının bir kısmı hediye çeki ile ödendiyse; iade edilmesi gereken tutar, toplam sipariş tutarına göre oranlanır ve bu şekilde bankanız size hediye çekiniz tutarını geri öder. Örneğin; 200 TL’lik ürün sipariş verdiniz. Siparişin 80 TL’sini hediye çeki ile 120 TL’sini kredi kartıyla ödediniz. İade ettiğiniz ürünlerin toplam ücretinin 100 TL olması durumunda; 40 TL hediye çeki olarak Hepsiburada hesabınıza tanımlanır, 60 TL satın alırken kullandığınız kredi kartınıza geri ödenir.

Hediye çeki tutarı ürün iade işleminin onayının ardından 1 iş günü içerisinde firma hesabınıza tanımlar.

Dijital hesap

Dijital hesap ile ödeme yapıldıysa iade onayı ile eş zamanlı olarak bankaya iade işlemi olur. İadenin hesabınıza aktarımı ise bankanızın belirlediği sürede olur. Bu süre kredi kartları için en geç 2, banka kartları içinse 8 iş günüdür.

Cüzdanım

Cüzdanınıza tanımladığınız kredi kartınız ya da banka kartınızdan çekilen tutar kadar banka hesabınıza yatar. Geri kalan miktar ise HepsiPara olarak cüzdanınızda yerini alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir