Pazaryerleri Şirket Kurma

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi Nedir, Nereden Alınır? [2021]

İmza sirküsü nedir? imza beyannamesi nedir? Nereden alınır

İmza sirküsü ve imza beyannamesi nedir sorusu, son dönemlerde hemen hemen herkes tarafından sorulmakta ve merak edilmektedir. Zira e-ticaretin arttığı günümüzde bu pazardan pay almak isteyenlerin yaptığı ilk işlemlerden birisi şirket açmaktır. Şirket açarken de herkesin karşılaştığı belgelerden birisi imza sirküsü veya imza beyannamesidir. Söz konusu iki ifade, genellikle birçok kişinin karıştırdığı terimler olarak kabul edilmektedir. Dilerseniz, oldukça sık karıştırılan ve herkes tarafından merak edilen bu terimleri ayrıntılı ve detaylı olarak birlikte inceleyelim.

İmza Sirküsü Nedir?

İmza sirküsü, şirket adına görev yapan kişilerin, yetkilerini belirleyen ve bu yetkilere sınır tanıyan özel bir belgedir. Bu belge, noterler tarafından kişilere verilmektedir. Noterler tarafından verilen bu belge sayesinde, sahte imza kullanımının önüne geçilmekte ve belgelerde sahteciliğe karşı önlem alınmaktadır. Bu belge için öncelikle şahıs şirketi veya anonim şirket yetkilisi olmanız gerekiyor. Bu yüzden Şahıs Şirketi Nasıl Açılır?” ,” Şahıs Şirketi Açmak için Gerekli Belgeler Nelerdir? hakkında detaylar için buraya göz atabilirsiniz..

imza sirküsü nedir, imza beyannamesi nedir
İmza Sirküsü

Noterden alınacak olan bu belge için sizden bazı ön belgeler istenmektedir. İşlemlerin başarıyla tamamlanabilmesi için istenecek olan belgeler ise şu şekildedir; Nüfus cüzdanının aslı, şirketin vergi levhası ve ticaret sicil gazetesi.

Yukarıda belirtilen belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması durumunda noter, belirli bir ücret karşılığında aynı gün içerisinde bu belgeyi hazırlayabilmektedir. Herhangi bir şirket sahibi iseniz mutlaka söz konusu belgeye sahip olmanız gerekmektedir.

İmza Beyannamesi Nedir?

İmza beyannamesi, herhangi bir şirketi temsil eden kişinin imza örneğidir. Noter tarafından özel olarak hazırlanan bu beyanname, şahıs ve gayri ticari işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Söz konusu beyannameyi alabilmek için mutlaka bazı belgeleri önceden hazırlamalı ve bu belgeleri eksiksiz bir şekilde karşı tarafa iletmelisiniz. Sizden istenecek olan belgeler ise şu şekildedir; Yetkili kişinin nüfus cüzdanı, şirketin vergi levhası ve ticaret sicil gazetesi.

Yukarıda yer alan belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması durumunda noter, aynı gün içerisinde işlemleri tamamlayacak ve tarafınıza bu belgeyi iletecektir. Unutmayın, her noter işlemlerinde olduğu gibi beyanname işinde de sizden ücret talep edilecektir.

İmza Sirküsü ile İmza Beyannamesi Arasındaki Fark Nedir?

İmza sirküsü ile imza beyannamesi arasında oldukça ciddi ve dikkat çeken bazı farklar mevcuttur. İmza sirküsü, ticari faaliyet gösteren ve işletmelere verilen özel bir belgedir. Bu belgede, kişilerin görev yetki sınırları belirlenmekte ve belirlenen bu sınırlar sayesinde sahteciliğin önüne geçilmektedir. İmza beyannamesinde ise kişiler direk olarak notere gitmekte ve noter tarafından hazırlanan belgeye imza atarak, imzasının resmiyet kazanmasını sağlamaktadır.

İmza Sirküsü Ücreti 2021

İmza sirküleri ücreti, her sene değişkenlik gösterebilmektedir. 2021 Yılı içerisinde söz konusu belgeyi hazırlamak isteyen kişiler, notere 98 TL ücret ödemesi gerekmektedir. Ancak bir nüshayı geçen durumlarda bu ücret de değişiklik arz edecektir. Bu ücreti ödeyen ve istenen belgeleri eksiksiz olarak teslim eden kişilerin imza sirküleri ise aynı gün içerisinde hazırlanmaktadır.

İmza Beyannamesi Ücreti 2021

İmza beyannamesi ücreti, her sene değişkenlik gösterebilmekte ve bazı noterlerde farklı fiyat tarifesi uygulanabilmektedir. 2021 Yılı içerisinde belirlenen beyannamenin ücreti ise 85 TL olarak açıklanmıştır.

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

İmza sirküleri ve imza beyannameleri için önceden belirlenen geçerlilik süresi mevcuttur. Kişiler, noterden artıkları belgeleri en fazla 3 yıl boyunca aralıksız bir şekilde kullanabilmektedir. Bu süre sonunda kişiler, ticari faaliyetlerine sorunsuz bir şekilde devam edebilmek için tekrardan bu belgeyi almak zorundadır.

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi E-Devletten Alınır Mı?

İmza sirküsü ve imza beyannamesi ne yazık ki E-Devlet üzerinden alınamamaktadır. Kişiler, bu belgeyi sadece noterler aracılığıyla temin edebilmektedir. Fakat, isteyen kişiler E-Devlet üzerinden bu belgeyi ücretsiz olarak sorgulayabilmekte ve sorgu çıktısını yine ücretsiz olarak alabilmektedir. Söz konusu her iki belge hakkında detaylı bilgi almak için size en yakın noterliğe başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir