E-Ticaret

İnternetten Nasıl Satış Yapılır? Neler Gereklidir?

Kılavuz Online | E-Ticaret Rehberi | İnternetten nasıl satış yapılır?

E-Ticaret’te artan hacmi farkedip online alışveriş alanına girmeye hazırlanıyorsanız bu yazı tam size göre. E-ticaret denilince de ilk olarak aklımıza trendyol, hepsiburada, gittigidiyor, amazon, n11, çiçeksepeti gibi pazaryeri platformları geliyor. Peki bu pazaryerlerinde nasıl satış yapılır? Mağaza açmak ücretli midir? Vergi Levhası olmadan satış yapılabilir mi? Komisyon ve kargo ücretleri nelerdir? İnternetten nasıl satış yapılır? Tüm sorularınızın yanıtı bu yazıda olacak. Merak ettiklerinizi yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

Pandeminin E-Ticarete Etkisi

Pandemi etkisiyle de birlikte dünya genelinde e-ticarete yönelim artmış ve ülkemizde de etkisini göstermiştir. Öyle ki 2020 ilk 6 ay verilerine göre e-ticaret hacmi yüzde 80 oranında artış göstermiş yıl sonuna da bu rakamın giderek artacağı değerlendirilmiştir.

Özellikle sokağa çıkma yasağı olan günlerde sipariş sayısında önemli ölçüde artış olduğu pazaryeri platformlarında satış yapanlar tarafından ifade edilmiştir. Bu duruma bir de platformların indirim kampanyaları eklenince insanlar online alışverişe giderek daha fazla zaman ayırmaya başlamıştır.

İnternetten Nasıl Satış Yapılır?

İnternetten satış yapmanın birçok yolu vardır. Kendi e-ticaret sitenizi kurup komisyonsuz satış yapabilirsiniz, online pazaryeri platformlarında mağaza açıp komisyon ödeyerek satış yapabilirsiniz veya ikinci el mantığıyla kurulmuş ancak günümüzde giderek yaygınlaşan uygulamalar vasıtasıyla da online alışverişte yerinizi alabilirsiniz. Peki bunları nasıl yapabilirsiniz? Neler gerekli?

Kendi E-Ticaret Sitenizi Kurmak

E-Ticarette herkesin aklına ilk gelen seçeneklerden birisi kendi web sitesini kurmak. Kendi sitenizi kurmak için şirket kurmak gibi bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Ancak ödeme alma kısmına geldiğimizde şirket zorunluluğu ortaya çıkmakta. Öyle ki sitenize Sanal POS entegrasyonu yapıp kredi kartı ile ödeme almak için vergi levhası gerekli. Tabi ki kapıda ödeme ve havale yöntemi ile de satış yapabilirsiniz ancak yasal olarak gelirinizi vergilendirmeniz gerekecektir.Peki kendi sitenizi kurmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir gelin hep beraber inceleyelim:

Avantajları

 • Komisyon ödemeden satış yapabilirsiniz.
 • Ürün yükleme konusunda sınırınız olmaz, istediğiniz kategorideki ürünleri istediğiniz şekilde yükleyebilirsiniz.
 • Kargo politikasını kendiniz belirlersiniz.
 • Sipariş iptal etme, teslimatta gecikme gibi durumlarda herhangi bir ceza ödeme durumunuz olmaz.
 • Kendinize göre promosyon, kupon ve indirim belirleyebilirsiniz.

Dezavantajları

 • Yazılım bilginiz veya site yapma tecrübeniz yoksa site kurulumu için ücret ödemeniz gerekecektir.
 • Reklam ve SEO için bütçe ve zaman ayırmanız gerekecek.
 • Diğer e-ticaret siteleri ve platformları arasında farkedilebilmeniz için düşük fiyat veya özel ürün satışı gibi strateji belirlemeniz gerekecek.

E-Ticaret Platformu Seçerken Sormanız Gereken 6 Soru

Pazaryeri Platformlarında Satış Yapmak

Ülkemizde en popüler online pazaryeri platformları trendyol, hepsiburada, gittigidiyor, amazon, n11, çiçeksepeti olarak karşımıza çıkıyor. Bu pazaryerlerinin hepsinde mağaza açmak ÜCRETSİZ. Gittigidiyor hariç tüm pazaryerlerinde mağaza açıp satışa başlayabilmeniz için ise şirket olma zorunluluğu var. Bu platformlar için başvuru yaptıktan sonra sizden istenen bilgiler değişmekle birlikte genelde şu belgeler talep edilmektedir:

 1. Vergi Levhası
 2. İmza Sirküleri ( Şahıs şirketleri için İmza Beyannamesi)
 3. Faaliyet Belgesi ( Son 6 ayda alınmış olmalı)
 4. Şirket Kuruluş Ticaret Sicil Gazetesi (Şahıs için Zorunlu Değil)
 5. Banka Hesap Bilgileri ( Banka Hesap Cüzdanı veya herhangi bir işlem dekontu)
 6. İlgili Pazaryerlerinin sözleşmelerinin kaşe ve imzalı hâli

Süreç Nasıl İşliyor?

Yukarıda belirtilen belgeler tam ve eksiksiz olarak yüklendikten sonra pazaryeri platformlarının onay süreci başlayacaktır. Her pazaryerinin onay süreci farklılık arz etmekle birlikte 2-4 iş günü içinde başvurularınız için bir yanıt almış olacaksınız. Dierseniz bu süreç ile ilgili tüm başvuruları yapan ve sizin adınıza tüm pazaryeri platformlarında mağazını açan şu firma ile de iletişime geçebilirsiniz.

Avantajları

 • Mağaza açıp satışlara başlamak ücretsiz.
 • Reklam, SEO vs giderleri ile uğraşmanıza gerek yok zira bu platformlar reklam için önemli harcamalar yapmakta.
 • Kendi siteniz olmadan satış yapabilme imkanı.

Dezavantajları

 • Yüzde 25’e varan komisyon oranları
 • Siparişi eksik gönderme, iptal etme, iadeyi kabul etmeme, kargoya geç teslim etme gibi durumlarda ceza ödeme durumu
 • Kargo politikasını pazaryeri platformunun belirlemesi ( Hepsiburada ve Trendyol için geçerli)
 • Ürün yükleme koşulları gereği bazı ürünleri kabul etmemesi, her istediğiniz ürünü istediğiniz şekilde yükleyememe.

Sonuç

İnternetten satış yapmak için birden çok yol ve yöntem mevcut. Eğer e-ticaret yapmaya karar verdiyseniz size tavsiyemiz pazaryerlerinde satışa başlamanız. Sipariş durumunuz artarsa eğer pazaryeri entegrasyonlu bir site kurup tüm mağazalarınızı tek panelden yönetmeniz size büyük kolaylık sağlayacaktır. Fakat e-ticarette asıl başarıyı getiren durum üründür. Yani üretici değilseniz tedarik zincirini çok iyi yönetebileceğiniz ürünlere yönelmek başarıyı getirecek önemli bir adımdır. Bunun için de online alışveriş piyasasını iyi incelemeniz, çok satan ürünleri tespit edebilmeniz, tedarikte sıkıntı aşamayacağınız toptancı veya üreticilerle anlaşmanız oldukça önemldir.

E-Ticaret ile ilgili her türlü sorunuzu yorum kısmında belirtebilir, mağaza açma süreci ile ilgili tüm detayları diğer yazılarımızda takip edebilirsiniz. Herkese bol kazançlar diliyoruz…

2 Yorum

 1. Yazınızı inceledim birkaç sorum olucak: 1- Gittigidiyor’da şirket kurmadan satış yapabilir miyim?
  2-pazaryeri entegrasyonlu site nedir

  1. Habip Bey merhabalar,
   1- Evet şirket kurmadan satış yapabilirsiniz ancak vergi ve fatura konularında cezai yaptırımlarla karşılaşmamanız için şirket kurup satış yapmanızı öneriyoruz. Gittigidiyor’un bu şekilde izin vermesinin sebebi 2.el ürün satışına imkan tanıması. Eğer sadece 2.el ürün satacaksanız o şekilde devam edebilirsiniz.
   2- E-Ticaret sitenize ürün yüklerken aynı zamanda pazaryeri platformlarındaki mağazalarınıza da ürün yüklemeniz, stokları tek panelden kontrol edebilmeniz size büyük kolaylık ve zaman kazandıracaktır. Örneğin 5 adet platformda mağazanız olsun ve kendi siteniz var diyelim . Bu durumda 6 farklı yere ürün girişi yapmanız gerekecek. Aynı şekilde hepsinin stok durumunu kontrol altında tutmanız gerekiyor. Entegrasyon yardımıyla tek panelden bu işlemleri kolayca yapabilirsiniz.
   İlginiz için teşekkür eder herhangi bir sorunuzu yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir