E-Ticaret

KEP Adresi Nedir? Nereden Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

KEP adresi nedir? | KEP Adresi Nereden alınır| Kep adresi ücreti

İnternetten online olarak satış yapmaya olanak tanıyan e-ticaret sitelerinin bazıları, online mağaza başvurusu esnasında KEP ( Kayıtlı Elektronik Posta) adresinizi istiyor. Yine bazı kamu kuruluşları resmi yazışmalar için KEP adresinizi talep edebiliyor. Hâl böyle olunca da KEP adresi nedir? KEP adresi nereden alınır? KEP adresi alabilmek için gerekli belgeler nelerdir? KEP adresi almanın ücreti nedir? gibi sorular popüler duruma geliyor. Yazımızda Kayıtlı Elektronik Posta ile ilgili tüm detayları sizler için hazırladık.

KEP Adresi Nedir?

Kayıtlı Elektronik Posta’nın kısaltması olan KEP Adresi kısaca yasal olarak geçerli ve teknik olarak güvenli elektronik posta olarak tanımlanmaktadır. Diğer bir tabirle KEP, resmi yazışmaların elektronik ortamda mevzuata uygun, uluslararası standartlarda ve teknik olarak güvenli bir şekilde yapılmasına olanak sağlayan bir sistemdir. KEP, göndermiş veya almış olduğunuz e-maillere dair kanıtların oluşturulup saklandığı hukuken geçerli bir e-posta iletim hizmetidir. Yani KEP adresinize gelen ve giden e-postalar hukuken geçerli olup gerektiğinde delil olarak kullanabilirsiniz.

KEP’in, Normal E-Posta Adreslerinden Farkı Nedir?

İşleyiş mantığı normal e-posta sistemleriyle aynı olsa da standart e-posta adreslerinde bazı sistemsel açıklar vardır. Bunlar:

  • Kanuni açıdan sınırlı sayıda ve özellikte delil barındırır.
  • E-posta ispat sorumluluğu göndericiye aittir.
  • E-posta zaman bilgisi gönderi yapılan bilgisayarın zaman ayarlarına bağlıdır ki bu durum ihtilaflı durumlarda zaman için delil değerini düşürür.
  • Standart e-postaların içerikleri kolaylıkla değiştirilebilir.

Ancak KEP adresi ile bu açıkların önüne geçilmiş ve hukuken geçerli bir özellik kazandırılmıştır.

KEP Adresini Nereden Alabilirim?

Kayıtlı Elektronik Posta sistemine üye olmak isteyenler başvuru için gerekli bilgi ve belgeleri eksiksiz olarak hazırlamak suretiyle en yakın PTT merkezinden hesaplarını alabilirler. En yakın PTT merkezini şu adresten kontrol edebilirsiniz.

KEP Adresi Alabilmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Ticaret sicil memurluklarından alınmış, üzerinde tüzel kişiliğin MERSİS numarası ya da Ticaret sicil numarası bulunan ticaret sicil tasdiknamesinin veya faaliyet belgesinin aslı.
  • Noter onaylı imza sirküleri fotokopisi
  • Başvuru yapanın üzerinde T.C. Kimlik Numarası bulunan resmî belge(kimlik, pasaport, ehliyet vs).
  • Tüzel kişilik için hazırlanmış olan Kayıtlı Elektronik Posta Hesabı Ön Başvuru Formu.
  • Başvuruda bulunacak kimse şirketin kanunî temsilcilerinin vekalet verdiği kişi ise; başvuru yapacak kimse ve şirket nam ve hesabına Kayıtlı Elektronik Posta ile ilgili her türlü işlemi yapacak kişiler için düzenlenmiş, şirketin kanuni temsilcileri tarafından imzalanmış ve şirket kaşesi ile kaşelenmiş Tüzel Kişi Yetkilendirme Belgesi.

KEP Hesabı Almanın Ücreti Nedir?

2021 yıl verilerine göre KEP hesabı oluşturmanın yıllık ücreti 55 TL‘dir. Bu ücret yeni kayıt olunurken ve tekrarlanan her yılın başında kullanıcıdan tahsil edilir. İptal edilen KEP Hesapları için ücret iadesi yapılmaz. Abonelik ücretinin dışında verileri depolamak, iletim, e-Yazışma, SMS ücreti gibi detayları şu sayfadan inceleyebilirsiniz.

KEP Hesabı Nasıl Aktif Edilir?

Tüzel kişi hesaplarının aktif edilebilmesi için, Yönetmeliğin ilgili bölümüne göre göre tüzel kişi ana işlem yetkilisince güvenli elektronik imza ya da mobil imza kullanılarak elektronik ortamda sözleşme (söz konusu sözleşmeler PTT KEP Bilgi Deposu sayfasında yer almaktadır) imzalayarak onay verilmesi gerekmektedir. Bu sebeple tüzel kişi ana işlem yetkilisinin güvenli elektronik imzaya sahip olması gerekmektedir.

KEP Adresi Başkasına Devredilebilir Mi?

KEP hesapları başkalarına devredilemez ve aktarılamaz. Kullanıma kapatılan bir KEP hesabı yeniden başkasına tahsis edilmez. Kullanıma kapatılan KEP hesabı, ancak hesap sahibinin tekrar talep etmesi, bunun için yeniden tahsis başvurusu yapması, kimlik tespiti için gerekli resmi kimlik belgelerini sağlaması ve hesap ücretini ödemesi hâlinde yeniden kullanıma açılabilir.

E-Ticaret ile ilgili merak ettiğiniz diğer tüm bilgiler için Kılavuz Online‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir