E-Ticaret Son Haberler

“Kılavuz Online” : E-Ticaret Yol Haritası

E-Ticaret serüvenine 2005 yılında başlayan Kılavuz Online ailesi, sektördeki tüm gelişmelere tanıklık ederek günümüze kadar faaliyetlerini sürdürdü. Bu süreçteki bilgi birikimini aktarmak ve ;

 • E-Ticaret Nedir?
 • E-Ticarette Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir?
 • E-Ticaret Yapabilmek İçin Neler Gereklidir?
 • Pazaryerlerinde Nasıl Faaliyet Gösterebilirim?
 • E-Ticaret Sitemi Nasıl Oluşturabilirim?
 • Şirket Kurma, Vergi Verme Gibi Konuları Nasıl Yapabilirim?

gibi temel sorulara çözüm üretmek maksadıyla faaliyete geçmiştir. Bu kapsamda e-ticaret denilince aklınıza gelen ne varsa Kılavuz Online‘da bulabileceksiniz.Kılavuz Online | E-Ticaret Rehberi


Son Dönemlerde Adını Sıklıkla Duyduğumuz E-Ticaret’in Serüveni Nedir?


İlk e-ticaret girişimi amazon.com

İnternet üzerinden alışveriş yapma hikayesi amazon.com(1994) ile başladı. Amerika kıtasında ciddi bir girişimdi fakat Türkiye’de çok az sayıda bilgisayar olduğu ve internet henüz hayatımıza girmediği için bu tür yenilik ve kavramlara yabancıydık. Amazon, ilk başlarda iyi bir ivme yakaladı ama bir süre sonra düşüşe geçti. Kimileri böyle bir girişimin batmaya mahkum olduğunu düşünürken, Jeff Bezos pes etmedi ve yoluna devam etti. Amazon’un bu başarısı diğer girişimcilere de örnek oldu ve e-ticaret siteleri birbiri ardına internet aleminde boy göstermeye başladılar. 1999 yılına geldiğimizde bu sefer yeni bir e-ticaret girişimi karşımıza çıkıyor : Alibaba Çin merkezli olan Alibaba, bugün e-ticaret sektörünün en güçlü oyuncuları arasında gösteriliyor.

Türkiye e-ticarette ilk adımı 1998’de attı

E-ticaret sektörünün önem kazandığı ve gelişim gösterdiği yıllarda ülkemizde de ilk adımlar atıldı. 1998 yılında kurulan hepsiburada.com’un bugün dünya devi Alibaba’dan daha önce kurulduğunu görüyoruz. Hepsiburada.com’u, 2001 yılında kurulan Gittigidiyor, 2009 yılında kurulan Trendyol ve 2012 yılında kurulan n11.com takip etti. Her ne kadar tarihsel süreçte dünyanın gerisinde kalmasak da, e-ticaret alanında halen kat etmemiz gereken bir yol olduğunu söyleyebiliriz.

Son Dönemlerde Rakamlarla E-Ticaret

E-Ticaret Platformu‘nda sunulan TÜSİAD raporuna göre Türkiye’de e-ticaretle ilgili son yıllara ait veriler şöyle;

 •          2018 yılında 59,9 milyar TL’ye ulaşan e-ticaret hacmi, bir önceki yıla göre %42 büyüme kaydetti.
 •          Son 5 yılda ilk 10 alışveriş sitesinin pazar payı %40’tan %53 seviyelerine yükseldi.
 •          2014-2018 yılları arasında e-ticaret sektörünün yıllık ortalama büyüme hızı %33 oldu.
 •          Türkiye’de toplam perakende pazarı içinde e-ticaretin oranı 2017 yılında %4,1 olarak gerçekleşti. 2018 yılında ise %5,3 oldu. Bu oran, diğer gelişmekte olan ülkelerin e-ticaret ortalamasının altında gerçekleşti.
 •          Toplam perakende satışlarında e-ticaret oranı ortalaması gelişmiş ülkelerde %11,1, gelişmekte olan ülkelerde ise %5,9 oldu.
 •         2018 yılında tatil ve seyahat sektörlerinde e-ticaret satışları bir önceki yıla göre %54 oranında büyüyerek, 22,9 milyar TL oldu.


Kılavuz Online olarak bu gelişim sürecinin her halkasını dikkatle takip etmeye özen gösterdik. Günümüzde hem e-ticaretin aktif kısmında hem de yazılım kısmında yerimizi alarak sektörde önemli bir yere gelmiş olduk.

Siz de e-ticarette yol haritası olan Kılavuz Online ailesinde yerinizi almak istiyorsanız “Kariyer Başvurusu” bölümünden başvurunuzu yapabilirsiniz.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir