Son Haberler

Marketler kaçta kapanıyor? Migros, A101, ŞOK, BİM çalışma saatleri

Marketler kaçta kapanıyor? MArketler kaça kadar açık yazılı afiş

Tam kapanma sürecinde vatandaşların en çok merak ettiği konulardan birisi de ” Marketler kaçta kapanıyor?” sorusu. Marketler, İç İşleri bakanlığı tarafından yayınlanan genelge kapsamında tam kapanmadan muaf olan işletmeler arasında. Yani vatandaşlar sokağa çıkma yasağı sürecinde evine yürüme mesafesindeki marketlere ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı araba kullanmadan gidebilecek. Ancak marketleri çalışma saatlerine dikkat etmek gerekiyor. Peki Migros, A101, ŞOK, BİM, Carrefour kaça kadar açık? Marketlerin çalışma saatleri neler? Hangi günlerde kapalı?

Marketler Kaçta Kapanıyor?

İçişleri Bakanlığı genelgesinde de açıkca belirtildiği üzere Migros, A101, ŞOK, BİM, Carrefour gibi zincir marketler, yerel marketler ve mahalle bakkalları saat 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak. Vatandaşlar bu saatler arasında ikametgahına yakın olan marketlere araç kullanmadan (engelli bireyler hariç) gidip alışverişlerini yapabilecek. Genelgede belirtilen koşullar haricinde bir markete giden vatandaşlara ve bu saatler dışında açık olan marketlere tespit edilmesi durumunda cezai işlem uygulanacak.

Marketler Hangi Gün Kapalı Olacak?

Cumhurbaşkanı tarafından kabine toplantısı sonucunda açıklanan bilgilendirmeye göre marketler Pazar günü kapalı olacak. Bu kapsamda vatandaşlar Pazar günleri market ihtiyaçlarını karşılayabilmek için açık bir işletme bulamayacaklar.

marketler kaçta kapanıyor?
Pazar Günleri Kapalı

Marketler ile Birlikte Hangi Dükkanlar Açık Olacak?

Yayınlanan genelgeye göre marketlerin yanında manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar da serbest olan çalışma saatlerinde açık olacaklar. Aynı şekilde online sipariş faaliyeti olan işletmelerde çalışmalarına devam edebilecek. Aynı şekilde pazar günü hariç 10.00-17.00 saatleri arasında açık olabilecekler, pazar günü ise kapalı olacaklar.

Marketlerde Hangi Ürünler Satılamayacak?

Yapılan açıklamaya göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına müsaade edilmeyecek Marketler 7 Mayıs’tan itibaren alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim gibi ürünleri satamayacak. Marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri satılabilecek

Fırınlar Açık Olacak Mı?

Tam kapanma döneminde fırınlar açık olacak. Genelgeye göre ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir.). Vatandaşlar, ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebilecekler.

Fırınlar açık mı? marketler kaçta kapanıyor
Fırınlar hizmet vermeye devam edecek.

Lokanta, Restoran; Kafeterya Açık Olacak Mı?

Merak edilen başka bir konu da lokanta, restoran, pastane, kafeterya gibi işletmelerin açık olup olmayacağı. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler) sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebileceklerdir.


Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecektir. Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat 01.00’e kadar paket servis yapabilecektir.

Tam Kapanma Ne Zaman Bitiyor?

Yayınlanan genelgede tam kapanma süresi şu şekilde belirlenmiştir:  29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde ülke genelini kapsayacaktır.

Genelgedeki kısıtlamaları detaylı incelemek için buraya tıklayınız.

İlginizi Çekebilir: Şirket Kurmadan Satış Yapmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir