Son Haberler

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? 3 Adımda Hemen Seyahat Belgesi Alın

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat izin belgesi, pandemi yasaklarında zaruri şehir dışına çıkma durumu oluştuğunda başvuru yapılarak alınabilecek bir belgedir. Korona salgını tedbir ve önlemleri kapsamında her geçen gün değişen uygulamalar ve düzenlemeler ortaya çıkmaktadır. Tam kapanma sürecinde herkesin merak ettiği seyahat belgesi almak için gerekli tüm aşamaları yazı içeriğinde tüm detaylarıyla okuyabilirsiniz.

Seyahat İzin Belgesi E-Devletten Alınabilir mi?

Seyahat izni için gerekli sınav, cenaze, doktor raporu, askerlik gibi zaruri sebeplerden birini e- devlet sayfasından sisteme yükleyerek izin başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca E- Devlet veya telefon ile yaptığınız başvuruların son durumunu, E- Devlet sistemi üzerinden  takip edebilirsiniz.

3 Adımda Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat izni alma işleminizi en hızlı şekilde E-Devlet sayfasından yapabilirsiniz. İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre; cenaze işlemleri sebebiyle gerekli olan seyahat izni başvuru süreci en hızlı şekilde sonuçlanacaktır. Cenazenin sağlık bakanlığı verileri ile kişinin yakınlığı tespit edilir edilmez bekletmeksizin cevap verilecektir. E-Devlet sayfasından 3 adımda başvuru işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

1-Seyahat İzin Belgesi Başvuru Türünüzü Seçiniz

Seyahat Belgesi E-devletten Başvuru

E- Devlet sayfası kullanıcı girişi açınız. Site içi arama bölümüne ‘’Seyahat izni talebi’’ yazınız. Önerilen sonuçlarda ‘’İçişleri Bakanlığı/Seyahat İzin Talebi’’ seçeneğini seçiniz. Açılan yeni başvuru sayfasında ‘’Alt Başvuru Türü’’ bölümünden ‘’Seyahat izni belgesi verilmesi’’ yazısını işaretleyiniz. Seyahat gerekçesi olan 8 seçenekten durumunuza uygun olanı seçip ‘’Devam Et’’ butonuna basınız.

2-Başvuru Bilgi Formunu Doldurunuz

Seyahat Belgesi E-devletten Başvuru

Seyahat izin belgesi örneğinde göründüğü gibi başvuru bilgilerinizi dolduracağınız sayfa 4 kısımdan oluşmaktadır.

  • İletişim Bilgileriniz
  • Başvuru Bilgileri
  • Dosya Ekleme
  • Detay Bilgi Listesi

Her bir bölümde yıldız işaretli olan zorunlu kısımları eksiksiz ve doğru olarak doldurmalısınız. Dosya ekleme bölümünden doktor raporu, vefat belgesi, sınav giriş belgesi veya askerlik belgesi gibi gerekli evrakınızı ekleyiniz. Resim dosyası veya Word dosyası formatında dosyalar kabul edilmektedir.

3-Telefonunuza Gelen SMS Sonucunu Saklayınız

Seyahat Belgesi Alma

Yapılan yol izni başvurusu sonrası 24 saat içinde kayıtlı telefon numaranıza SMS ile bilgilendirme gelecektir. Başvuru onay veya reddini içeren SMS’in onaylanması durumunda bu mesajı silmeyiniz. Hava alanı veya yol kontrollerinde SMS onayını gösterebilirsiniz.

Seyahat Belgesi Nereden Alınır?

Seyahat belgesi E- Devlet başvurunuz, İçişleri Bakanlığı yetkili mercileri tarafından değerlendirilir. Seyahat etme sebebi zaruri görüldüğü takdirde İçişleri Bakanlığı tarafından başvuru onaylanır. Alo 199 numarası üzerinden yapılan başvurular bulunduğunuz ilin Valilik/ Kaymakamlık yetkili mercileri tarafından değerlendirilerek verilir.

Seyahat İzin Belgesi Telefon İle Nasıl Alınır?

araçla seyahat belgesi

Seyahat izinlerinizi alabilmek için Vefa Destek Hattı ALO 199  numarasını arayarak yol izni belgenizi alabilirsiniz. Alo 199 hattının yoğun kullanımda olmasından dolayı başvuru işleminde gecikme sorunu yaşanabilmektedir. E- Devlet başvuru işlemleri daha hızlı sonuçlanacaktır.

İlginizi Çekebilir:Marketler Kaçta Kapanıyor?

1-65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi

Seyahat izni belgesi alınmak koşuluyla 65 yaş üstü vatandaşlar uçak, vapur, tren veya araba ile yolculuk yapabilirler.

2-20 Yaş Altı Seyahat İzin Şartları

20 yaş altı çocuk ve gençler, aile veya vasilerinin yanında bulunmak şartıyla, seyahat izni belgesi almadan yolculuk yapabilirler. Şehir içi veya şehirler arası yolculuk için 8558 sayılı Genelge kararıyla 20 yaş altı kişilere, seyahat uygulama kuralı bu şekildedir.

3-Özel Araçla Seyahat İzni

Özel Araçla Seyahat İzni

Seyahat belgesi başvuru işlemi onaylanan kişiler şehir içi veya şehirler arası yolculuklarında özel araçlarıyla seyahat edebilirler. Tam kapanma süreci boyunca sadece izne tabi olanlar seyahat edebilir.

4-Yol İzni

Yol izni; zorunlu koşullar sebebiyle ikamet adreslerinden uzaklaşacak kişilerin, gidecekleri adresi bildirmek koşuluyla verilen izindir. Kamu görevlileri, sporcular ve yöneticiler seyahat izni almadan seyahat edebilme hakkına sahiptirler. Görev kimlik kartlarını göstermeleri yeterli olacaktır.

5-Otobüsle Seyahat İzni

Seyahat izinlerinizi sorgulama işlemi otobüs terminallerinde HES kodu doğrulama ve izin belgesi göstermek koşuluyla yapılır. Şehirler arası otobüsle seyahat yol güzergâhında, kolluk kuvvetlerinin kontrol noktalarında ayrıca kimlik ve izin belgesi göstermek gerekebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir