E-Ticaret Şirket Kurma

Şirket Kurmadan İnternetten Satış (E-Ticaret) Yapılabilir mi?

şirket kurmadan internetten satış yapmak görselini barındırır

İnternetten ürün satmak, online ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de şirket kurma zorunluluğu. Öyle ki bazı platformlar satış yapabilmek için vergi levhası isterken bazı platformlarda böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Peki şirket kurmadan internetten satış yapılabilir mi? Hangi e-ticaret siteleri vergi levhasını zorunlu kılıyor? Şirket kurmadan satış yapmanın cezası var mıdır? gibi soruların hepsini yazımızda bulabileceksiniz.

İnternetten Nasıl Satış Yapılır?

Son dönemlerde özellikle pandeminin de etkisiyle e-ticaret hacmi giderek artıyor. Hafta sonu yasakları, kısıtlamalar, bazı alışveriş merkezlerinin kapanması gibi faktörlere e-ticaret sitelerinin reklam ve kampanyaları artırması a eklenince online alışveriş hızla büyümeye devam ediyor. Hâl böyle olunca bu pazardan payını almak isteyenler de internet üzerinden satış yapmanın yollarını arıyor.

Yurt içinde trendyol, hepsiburada, n11, gittigidiyor, çiçeksepeti, amazon gibi online pazaryerleri e-ticaretin büyük yükünü omuzluyorlar. Yurt dışında ise bunlara aliexpress, eBay, amazon, etsy gibi platformlar ekleniyor. Bunların yanında ise Instagram üzerinden satış, Letgo, Dolap, Facebook Marketplace gibi uygulamalar ile de internetten satış gerçekleştirilebiliyor. Dolayısıyla internetten satış yapmak isteyenler ya yukarıdaki platformlardan birinde ya da kendi e-ticaret siteleri üzerinden satış yapabiliyorlar. ( Kendi e-ticaret sitenizi kurmak istiyorsanız Kılavuz Soft adresiniz ziyaret edebilirsiniz.)

İnternet Üzerinden Satış için Vergi Levhası İsteyen Siteler

İnternetten satış yapmaya karar verdiniz ve bunu online pazaryeri platformları üzerinden yapacaksanız öncelikle yapmanız gereken şirket kurmak. Öyle ki trendyol, n11, hepsiburada, PTTavm, çiçeksepeti, amazon gibi platformlarda online mağaza açıp satışa başlayabilmeniz için şirketinizin olması şart. Bu şahıs şirketi olabileceği gibi; ortaklık, limited ve anonim şirketleri de olabilir.

Şirket Kurmadan İnternetten Satış Yapılan Siteler

Yukarıda da açıkladığımız gibi online alışveriş sitelerin neredeyse tamamı için şirket kurulması zorunlu. Sadece gittigidiyor üzerinden bireysel hesap ile şirket olmadan limitli şekilde satış yapabilirsiniz. Ancak internet üzerinden yapılan satışlar ( istisnalar hariç) vergilendirmeye tabi olduğundan çeşitli cezai müeyyidelere maruz kalmamak için şirket kurup satış yapmanızı ve satışlarınızı vergilendirmenizi tavsiye ediyoruz.

Ancak Letgo, Sahibinden, Dolap, Facebook Marketplace, Instagram gibi ikinci el eşya satışı yapılan uygulamalar üzerinden yapılan ikinci el eşya satışlarında vergilendirme süreci devreye girmez. Dolayısıyla bu platformlarda ikinci el ürünlerinizi şirket kurmadan yapabilirsiniz.

Kendi Sitemden Şirket Kurmadan Satış Yapabilir Miyim?

Kendi e-ticaret sitenizden havale ile veya Sanal POS (kredi kart) ile ödeme alınabilir. Ancak Sanal POS sistemini sitenize kurmak için yine şirket zorunluluğu bulunmaktadır. Bu konuda çözüm üreten çeşitli aracı firmalar bulunmakla birlikte kendi sitenizden de yapılan satışlarda vergi levhanız olmadan satış yapmanın kanunen yasak olduğunu hatırlatmak isteriz.

Vergisiz Satış Yapmanın Cezası Var Mıdır?

Yasalarımıza göre yapılan her ticaret vergilendirilmek zorundadır. Dolayısıyla da gerçekleştirdiğiniz her satış için fatura hazırlamak ve çıkan vergileri ödemek durumundasınız. Eğer şirket kurmadan dolayısı ile vergi mükellefi olmadan satış yapıyorsanız ve bu durum tespit edilirse vergi kaçırmak suçuyla karşılaşırsınız ve cezai yaptırımları olur. Ayrıca fatura kesmeden yapılan her satış için tespit edildiğinde 380 TL ceza ödemeniz gerekecektir (2021 güncel ceza bilgisi).

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi kurmak ile ilgili detaylı ve en güncel bilgilere “Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir