Trendyol

Trendyol Buybox Algoritması Nasıl Çalışır?

Kılavuz Omline Trendyol Buybox algoritması

Trendyol satıcıları arasındaki fiyat rekabetinin önemli nedenlerinden biri de buybox’ı kazanma mücadelesi. Nitekim Trendyol’daki satışların yüzde 85’i buybox üzerinden gerçekleşiyor. Peki Trendyol’da buybox nasıl kazanılır? Trendyol Buybox algoritması nasıl çalışır?

Öncelikle buybox hakkında bilginiz yoksa “Buybox Nedir?” isimli yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Trendyol Buybox Nasıl Kazanılır?

Buybox için en önemli faktör ürünün fiyatının diğer satıcılara göre daha uygun fiyatta olmasıdır. Ancak bu durum buybox’ı kazanmak için tek sebep değildir. Bunun yanında müşterilerin hem alışveriş sürecinde hem de alışveriş sonrasında yaşadığı deneyimler de önem arz etmektedir. Buybox algoritmasını farklı ağırlıkta etkileyen diğer faktörler şunlardır:

  • Satıcı Puanı ( Mağaza Puanı)
  • Kargo Bedava Seçeneği
  • Ürün Kampanyaları: Buybox sıralamasındaki önemli faktörlerden biri de indirim oranı. İndirim planlaması yaparken kampanyanın etkili olması için indirim oranı ürünün satış fiyatına göre belirlenmelidir.
  • Hızlı Teslimat
  • Operasyon Statüsü: Operasyon statüsü kırmızı ise buybox sıralamasına dahil edilmiyor. Turuncu renkte ise en alt sırada gösteriliyor.

Trendyol’da Buybox Kazanmanın Önemi Nedir?

Trendyol’da buybox’u kazanan satıcı diğer satıcılara göre avantajlı konumdadır. Zira Trendyol tarafından yapılan açıklamaya göre Trendyol platformunda gerçekleşen satışların yüzde 85’i buybox kazanan satıcılar tarafından yapılmaktadır. Ayrıca Trendyol hem reklamlarda, hem listeleme sayfalarında buybox kazanan satıcılara destek vermektedir. Dolayısyla satış yaptığınız ürünün gösterim oranında da artış olacaktır.

Trendyol’da satışta olan ürününüzün buybox durumunu satıcı panelinizden takip edebilir, güncel buybox kazanan fiyatını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir