Pazaryerleri Trendyol

Trendyol Express Kargo’ya Nasıl Başvuru Yapılır (Satıcı) ?

trendyol express kargo başvurusu

Trendyol satıcıları için önemli konulardan birisi de siparişlerin gönderilme süreci. Öyle ki kargo maliyetleri ve kargo süresi, hem satıcı puanına etki ediyor hem de iyi bir kâr-zarar analizi yapılmasını sağlıyor. Bu aşamada da karşımıza Trendyol’un kendi kargo sistemi olan Trendyol Express ya da satıcılar arasında bilinen adıyla TEX Kargo çıkıyor. Peki, Trendyol Express Kargo Nasıl Başvurusu Yapılır? Siparişlerinizi TEX Kargo ile gönderirken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Siparişlerimi Nasıl Trendyol Expressle Gönderebilirim?

Öncelikle ilk yapmanız gereken Trendyol Partner  panelinizden canlı destekle iletişim kurmak. Bu kısımda Trendyol size gerekli desteği sağlayacaktır. Peki canlı desteğe ne yazmalısınız onu örnekleyelim;
Trendyol Express ile çalışmak istiyorum talep açabilir misiniz ?” yazmanız yeterli olacaktır. Gerekli işlemleri Trendyol sizin adınıza başlatacaktır.

Trendyol Express ile çalışma isteğiniz olumlu ise

Operasyona başlamadan önce;

  1. Trendyol ekipleri, firmanızın günlük kargo çıkış kapasitesini göz önünde bulundurarak siparişlerin Trendyol Express tarafından son alım saatini belirler ve sizi bilgilendirir.
  2.  Gerekli görülmesi durumunda operasyonel kontrollerin yapılması için test siparişleri oluşturulur, deneme yapılır.
  3. Entegrasyon üzerinden operasyon yönetimi yapacak firmalardan barkod ve etiket örnekleri talep edilebilir. Yapılan kontroller sonucunda gerekirse düzenleme önerileri iletilebilir.
Bu işlemler doğrultusunda geri kalan işlemleri Trendyol Express operasyon yöneticiniz halledecektir.

Sipariş Gönderi Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Siparişleriniz de ekstra bir işlem  yapmanıza gerek yoktur sistem zaten otomatik olarak düzenleme sağlar.
Trendyol panelinize girdiğinizde;
Siparişlerinizin teslimat adresleri Trendyol Express hizmet bölgesi içinde ise Sipariş>Kargo Aşamasındakiler>Gönderime Hazır sekmesinde bulunan kargo alanına Trendyol Express sipariş gönderi kodu otomatik yansımaktadır.
(Trendyol Express Gelen Sipariş Ekran Görüntüsü)

Trendyol Express dağıtım dışında kalan siparişleriniz için Trendyol sisteminde tanımlı olan farklı bir kargo firmasıyla gönderim yapmaya devam edebilirsiniz.

(Görselde gösterildiği gibi Sürat Kargo seçili gelen kısım)

Siparişin Trendyol Express Olduğunu Nasıl Anlarız?

Sipariş geldi ve sipariş panelinde gördünüz Trendyol Express olarak ama bunu sipariş çıktı kağıdında nasıl anlayabiliriz?

Trendyol Express Sipariş Kağıdı
(Örnek Trendyol Express Sipariş Kağıdı)

İlk olarak siparişi etiket olarak mı yazdıracaksınız yoksa A4 kağıda mı yazdıracaksınız onun kararını vermelisiniz.
Örnekte biz A4 olarak seçtik herkesin etiket makinesi olmayabilir ama etiket basımında da mantık aynı değişen bir durum mevcut değildir.
Siparişimizi “Etiketi A4 Yazdır” seçeneğine tıkladığımızda karşımıza yukarıdaki görsel açılmaktadır.
Bu alanda kırmızı kutu içerisine aldığımız kısımlar bize Trendyol Express ile paketimizi göndermemiz gerektiğini belirtmektedir. Trendyol Express tarafından üretilen kargo barkodlarının ilk üç basamağı «733» rakamlarından oluşur.

Trendyol Express ile yapılacak çıkışlarda da kargo barkodunun kullanılması siparişlerinizin statü atlaması ve sipariş sürecinin gerektiği gibi ilerlemesi açısından önemlidir.

«Etiketi yazdır» butonu üzerinden çıkardığınız Trendyol Express etiketini sipariş detayları altta kalacak şekilde katlayıp kargo paketinin ön yüzüne barkod görünecek şekilde yerleştirerek Trendyol Express görevlisine teslim etmelisiniz.

İşlem bununla bitmedi tabi ki Trendyol size kargo gönderirken uymanız gereken doğru kargo yönteminde düzenlemenizi istiyor paketlerinizi.

Trendyol Express Kargo Kuralları Nedir?

Baskı Kalitesi: Barkod basıldıktan sonra mürekkep silinmemeli ve akmamalıdır. Etiket kullanan firmalarımız bu sorunla karşılaşmamak için Zebra barkod kullanabilir.(Trendyol Zebra Barkodla Anlaşmalıdır.) A4 ile yazdırmayada devam edebilirsiniz bunda herhangi bir sorun mevcut değildir barkod kısmı okunabilir olsun yeterlidir.
Etiket Boyutu: Kullanacağınız etiketin yüksekliği en az 10 cm, genişliği ise en az 12 cm. olmalıdır. Etikete basılan barkodun çevresinde 0,5 cm. boşluk olmalıdır.
Barkod Konumu: Çıktısı alınan barkod paketin üst yüzeyine görünür şekilde yapıştırılmalıdır.
Parçalı Sevkıyat: Çıkışı yapılacak ürün birden fazla paketten oluşuyorsa tüm koliler bantlanmalı ve siparişe ait Trendyol Express barkodu kullanılmalıdır. Sipariş için paket bölme işlemi yapılmamalıdır.
Poşet Kullanımı: Gönderilerde parlamayan ve yırtık olmayan poşetler kullanılmalıdır. Kargo barkodu poşetin üzerine yapıştırılmalı veya yerleştirilmelidir. Barkodun otomasyon tarafından okutulabilmesi için parlak olmayan baskı kağıdı kullanılmalıdır.
Kutu Boyutu: Kullanılan kutular en fazla 20 desi olmalıdır. Kutular yükseklik ve en açısından en fazla 60 cm olmalıdır. 60 cm. den uzun olan kutular depo otomasyon sisteminden geçmemektedir. Bu boyutları geçecek ürünlerin gönderimi yapılamaz.

Önemli Gönderim Uyarıları:

Sipariş gönderimlerinde mutlaka panelinizde üretilen barkod kullanılmalıdır. Siparişe ait barkodun kullanılmaması gönderi sürecinin satıcı paneline yansımamasına ve teslimatın aksamasına sebep olmaktadır. Standartlara uygun olmayan barkod kullanılması kodun okutulmamasına ve operasyonel aksaklıkların yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu tip durumlarda hizmet kalitesini korumak amacıyla geçici olarak operasyonel kısıtlamalar uygulanabilir.
Sipariş barkodu basılırken boyanın akmamasına, yazıların üst üste gelmemesine ve barkodun belirtilen ölçüler doğrultusunda basılmış olmasına dikkat edilmelidir.
Sipariş gönderimlerinde aksaklıklar yaşamamak adına sarf malzeme (kargo poşeti, cep vb.) temini yapmalısınız. Sipariş çıkışlarında kullanacağınız kargo poşet veya kutularında farklı bir kargo firmasına ait amblem ve logo bulunmamalıdır. Reklam içerikleri veya firmanıza ait yönlendirmeler olmaması koşuluyla firma logosu bulunan kargo poşet ve kutuları kullanılabilir.

Trendyol Express ile Taşıması Yapılamayan Ürünler:

Operasyonel uyum ve süreçler sebebiyle şuan için 20 desiyi aşan ürünlerle, en/boy-yükseklikten herhangi biri 60 cm’yi geçen kutular Trendyol Express ile taşınamamaktadır.
20 desi üzeri olmasına rağmen satıcı panelinizde Trendyol Express olarak görünen siparişlerinizin kargo değişikliğini aşağıdaki adımları izleyerek değiştirebilirsiniz;
Sipariş>kargo aşamasındakiler>gönderime hazır>diğer işlemler>başka kargo firması ile gönder

20 desi üzeri olan ürünlerinizin kargo değişikliğini toplu olarak satıcı panelinizde bulunan Sipariş>Toplu Sipariş İşlemleri sekmeleri üzerinden yapabilirsiniz.

(Trendyol Express Gönderi Kabul Süreçleri)

Aklınıza gelen ikinci bir sorunun cevabını hemen verelim evet, Trendyol Express ile kargo gönderimi sağlanıyor fakat geri iade kargo alımı sağlanmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Trendyol İade Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Müşterilerimizin oluşturduğu iade talepleri sistemde firmanıza tanımlı olan 2. kargo firması ile size ulaştırılacaktır.

Kargomuzu gönderdik, geri iadeyi başka kargo ile geleceğinin bilgisini paylaştık.
Tüm adımları detaylıca size anlatmaya çalıştık umarız anlaşılabilir olmuşuzdur. Aklınıza takılan bir soru olursa lütfen bize yorum olarak atın cevaplayalım..

2 Yorum

  1. Cok açıklayıcı bir yazi olmus elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir