Pazaryerleri Trendyol

Trendyol İade Süreci Nasıl Gerçekleşir? [2021]

Trendyol İade Süreci | trendyol iade ücreti | trendyol iade kargo

Son zamanlarda artan kampanyaları ve reklam stratejileriyle Trendyol, Türkiye’de en çok tercih edilen ve alışveriş yapılan e-ticaret sitelerinden birisi hâline geldi. Siparişlerin artmasının doğal bir sonucu da iade sayılarındaki artış. Öyle ki müşterinin ürünü beğenmemesi, yanlış ürün tercihi, siparişin müşteriye teslim edilememesi, satıcının eksik veya hatalı ürün göndermesi ve mesafeli satış sözleşmesindeki diğer sebeplerden ötürü ürün iadeleri sıklıkla yaşanmakta. Bir de Trendyol’un “ Kolay İade” politikası buna eklenince bazen ciddi oranda ürün iadesi yaşanabiliyor. Peki ürün iadelerinde kargoyu kim öder? Trendyol’da ürünü kaç gün sonra iade edebilirim? Trendyol iade onaylandıktan kaç gün sonra param hesabıma yatar? Ürünü iade ettikten sonra satıcı itiraz ederse ne olur? İadelerde satıcı hakları nelerdir? Trendyol İade politikası nedir? gibi soruları Müşteri ve Satıcı gözünden ele almaya çalışacağız.

Müşteri İçin Trendyol İade Süreci

Trendyol üzerinden siparişinizi verdiniz ve ödemenizi yaparak siparişinizi tamamladınız. Ancak yukarıda saydığımız nedenlerden veya farklı bir nedenden dolayı ürünü iade etmek istiyorsunuz. Bu durumda ne yapmanız gerekiyor?

Trendyol’dan aldığım ürünü nasıl iade ederim?

• İade adımları:

1. trendyol.com ve mobil uygulamalarda yer alan “Hesabım” bölümünden “Siparişlerim’e“ gidin.

2. “Detaylar” butonuna basın ve siparişinizin detaylarını görüntüleyin.

3. “Kolay İade Talebi Oluştur” butonuna basın.

4. İade edilecek ürün ve iade nedeni seçin. Aynı üründen birden fazla satın aldıysanız iade edilecek ürün adedini de seçmeniz gerekir.

5. Kargo seçiminizi yapın.

6. Ekranda çıkan iade kargo kodunu not alın. İade kargo kodunuza “Siparişlerim” sayfasından ve üyelik mail adresinize gönderilen bilgilendirme mesajından da ulaşabilirsiniz.

7. İade edilecek ürünler ile birlikte faturayı tek bir pakete koyun. (Her bir teslimat için iade kodu ayrı ayrı alınmalı ve paketler ayrı ayrı hazırlanarak kargoya verilmelidir.)

• Faturanız yoksa aşağıdaki bilgileri boş bir kağıda yazıp iade paketinin içine koyup iadenizi yapabilirsiniz.

o Ad Soyad:

o Sipariş No:

o İade Nedeni:

8. Paketi iade kargo koduyla birlikte seçtiğiniz kargoya 7 gün içinde teslim edin. Kodu vermeniz yeterlidir, ayrıca bir İade adresi belirtmeniz gerekmez. 7 günü geçirdiğiniz durumda yeniden iade kargo kodu almalısınız.

Kaç gün içinde iade edebilirim?

İade süresi ürün elinize ulaştığından itibaren 15 gündür. 15 günlük süre ürünü kargodan teslim aldığınız gün başlar.

Trendyol iade kargo ücretlerini ben mi ödeyeceğim?

• Ürünlerinizi ÜCRETSİZ iade edebilmek için iade kargo kodu almanız gerekir. İade kargo kodu almak için “Trendyol’da aldığım ürünleri nasıl iade edebilirm?” sorusundaki adımları takip edin. Ürünlerinizi iade adımında gösterilen kargo firması ile ÜCRETSİZ olarak iade edebilirsiniz.

NOT: Kargo bedava kampanyasıyla oluşturulan siparişlerin iptal/iadesi olursa ve kalan tutar kampanya şartını sağlamıyorsa iade edilecek ürün bedelinden kargo ücreti düşülür.

Hangi ürünleri iade edemem?

Tek kullanımlık ürünler ile hızlı bozulan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

• Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, iç giyim ürünleri, mayo, bikini, kitap, kopyalanabilir yazılım ve programlar, DVD, CD ve kasetler ile kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit vb.) ise Ambalajı açılmamış, Denenmemiş, Bozulmamış, Kullanılmamış olmaları halinde iade edilebilir.

• Ürünler kullanılmış, yıpranmış, yıkanmış bir şekilde iade edilirse kabul edilmeyebilir. Bu durumda ücret iadesi yapılmaz.

• Buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon gibi elektronik kategorisinden kurulum gerektiren ürünler yetkili servis bilgisi olmadan açılırsa iade kapsamı dışında kalır..

İade ettiğim ürünün ücret iadesi ne zaman hesabıma yatacak?

• İade edilen ürün süreci aşağıdaki gibidir:

o İade edilen ürün satıcıya ulaştıktan sonra iade şartlarına uygunluğu kontrol edilir.

o İade şartlarına uygunsa 2-10 iş günü içerisinde iade süreci tamamlanır.

o Eğer iade şartlarına uygun değilse adresinize geri gönderilir.

• İade edilen tutarın kartınıza yansıma süresi bankanıza bağlıdır. Eğer kredi kartı ile ödeme yaptıysanız genelde bir kaç günde yansır. Banka kartlarında ise iadenin hesabınıza yansıma süresi daha uzundur.

Satıcı İçin Trendyol İade Süreci

Trendyol pazaryeri platformunda ürünlerinizi online olarak satıyorsunuz ve siparişinizi müşteriye gönderdiniz. Ancak yukarıda sayılan sebeplerden ötürü size iade talebi geldi ve kargo firması tarafından ürün size ulaştırıldı. Bu durumda yapmanız gerekenler nelerdir?

İade Adımları Nelerdir?

1-Müşteri, trendyol.com’ a girip iade sebebini seçerek iade talebini oluşturur. Ve sistemden iade kargo kodunu alır.

2-Kargo kodu alındığı anda bu sipariş satıcı panelindeki Sipariş>İade işlemleri>Yeni statüsüne düşer.

3-Sipariş fiziki olarak satıcının deposuna ulaştığında <<Yeni>> statüsünden <<Aksiyon bekleyen>> statüsüne geçer.

4-<<Aksiyon bekleyen>> statüsüne geçen iade için satıcı tarafından Onayla ya da Ret Talebi yapılarak aksiyon alınması gerekir. Eğer 2 iş günü içinde bir aksiyon alınmaz ise iade otomatik olarak onaylanacaktır.

5-İade, satıcı tarafında kabul edildiğinde Onayla butonuna basılır. İade << Onaylanan>> statüsüne geçer ve müşteriye para iadesi yapılır.

6-İade reddedilmek istendiğinde Ret Talebi butonuna basılır.

7-Red talebinde bulunurken; sorun sebebi seçilir, problem detayı açıkça belirtilir ve talebi destekleyici görsel eklenerek sorun bildirilir.

İade Edilen Ürün Ulaşmadı ise Ne Yapmalıyım?

Tarafınıza ulaşmayan iadeler için <<iade paketi elime ulaşmadı>> başlığını seçerek ret talebi oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz talepler doğrultusunda Trendyol, iade takip kodundan ürünün nerede olduğunu araştıracaktır. İade takip kodundan yapılan araştırma sonucunda ürünün firmanızda olduğu tespit edilirse ;

1-Kargo firması ile Adres Teslim Fişi’ni iletmesi için iletişime geçilecek ve 7 gün içinde dönüş yapılması beklenecektir.

2-Eş zamanlı olarak firmanıza, varsa Adres Teslim Fişi’ni iletmeniz için bildirim açılacak ve 7 gün içinde bildirime dönüş yapmanız istenecektir.

3-Her iki tarafın da 7 gün içinde geri dönüş yapmaması durumunda iade onaylanacaktır.

Ret talebi yapılan ve sorun bildirilen iadeler Trendyol Destek Ekibi tarafından incelenmek üzere <<ihtilaflı>> statüsüne geçer. İhtilaflı statüsünde müşteri ya da satıcı lehine karar verilir. Müşteri lehine karar verildiğinde iade onaylanır ve <<Onaylanan>> statüsüne geçer. Müşteriye para iadesi yapılır. Satıcı lehine karar verildiğinde iade reddedilir ve <<Reddedilen>> statüsüne geçer. Reddedilen statüsüne geçen siparişler için ‘Geri Gönderim Kodu’ oluşturulur. Satıcı bu kod ile birlikte ürünü müşteriye kargolar.

İade İşlemlerinde Kargoyu Kim Öder?

İade işlemlerinde eğer iade sebebi ” Teslim edilememe” ise, kargo ücreti Trendyol tarafından karşılanır. Ancak bunun haricindeki tüm durumlarda iade kargo ücreti satıcıdan tahsil edilmektedir.

Yanlış Ürün ve Kusurlu Ürün Nedeniyle İade Edilirse Ne Olur?

Yanlış Ürün ve Kusurlu Ürün iade nedeni ile gelen iadeler için eğer iade onaylanırsa her ürün için 10 TL’lik müşteri memnuniyet bedeli yansıtılır. Bu tutar satıcıdan tahsil edilir. Bu nedenlerle iade edilen ürünler kalite metriklerinizin düşmesine de neden olacaktır.

Trendyol’da satış yapanlar için detaylı kâr-zarar analizi yapmanızı sağlayan ” Trendyol Komisyon Hesaplama Aracı” nı inceleminizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir