Trendyol

Trendyol Komisyon Hesaplama Aracı

Trendyol Komisyon Hesaplama Aracı

Trendyol’da ürün satmak istiyorsunuz ancak kafanızda kâr-zarar dengesi ile ilgili sorular varsa bu yazı tam size göre. Trendyol platformunda satmak istediğiniz ürünün maliyetini, komisyon oranını, kargo tutarını ve satmak istediğiniz rakamı girin kar-zarar durumunu analiz edin. Trendyol Komisyon Hesaplama Aracı ile artık beklenmedik zarar durumlarından kurtulabilirsiniz.

Trendyol Komisyon Hesaplama Aracı

42 Yorum

 1. merhabalar benim sorum şu hocam ben ürünü 100 tl ye aldım diyelim 170 tl ye sattım yüzde 18 kdv si ve yüzse 12 komisyon oranı ve 18 t de kargo ücreti ile beraber bnim net karım ne kadar size zahmet yardımcı olabilirmisiniz nasıl hesaplanıyor şimdiden teşekkür ederim

  1. 170 TL ye satılan ürünün %18 kdv si 170 X 18 =3060 / 100 = 30,60 TL KDV Fiyatı 170 TL üzerinden %12 Komisyon 170X12= 2040 / 100 = 20,40 TL Komisyon Ücreti Tüm hepsini toplayalım 18 TL kargo ücretinin de ekleyelim 30,60+20,40+18 = 69 TL Sattığınız fiyattan eksiltelim 170-69 = 101 TL 1 TL kar ile satmış oldunuz. Yorum üzerine çok zaman geçmiş ama başkaları görürse yardım isterse kafası takılırsa diye bırakıyorum buraya hayırlı satışlar.

  2. Satış başı %32 kar ile 27 Tl net kar elde edersiniz.Ay sonunda da satış başı 4,33 Tl kdv ödeyeceksiniz.Soru olarak yazdığınız tüm değerleri panelde uygun yerlere yazarak rahatlıkla bulursunuz.

 2. merhaba trendyol.com un her ay kestıgı komısyon olsun reklam faturaları ve kargo faturaları her ay sonu ödenen kdv den mi düşülür?cevap yazabilir misiniz

 3. Iyi günler benim urunlerim 29.99 tl ama ucuz urunlerimde var içlerine kargo fiyati dağıtırken 29.99 icinde 4.48 kargo var ama 21 tl lik ürünün içindede 4.48 var hesaplarken musteri iki ürünü birlikte alınca 50 tl yi geciyor ve kargo desi fiyatına giriyor kargo 11 tl oluyor iki ürünün icindeki kargolari toplayınca 8.96 yapiyor 2.04zarar ediyorum bi yolu varmi bu durumdan kaçmanın tessekur ederim.

  1. Fiyatı yüksek gir. anlatmana göre Zaten iki tane aldığında da zarar ediyorsun.

 4. merhaba trendyol un her ay kesıtıgı komısyon olsun rekalm faturaları ve kargo faturaları her ay sonu ödene kdv den mi düşülür?

 5. Merhabalar,

  Kar Oranı (Yüzde Cinsinden) nasıl hesaplandığını gösterirseniz memnun olurum.

  Saygılarımla.

  1. Net kârınızın, alış fiyatına oranına göre hesaplanmaktadır. Diğer bir deyişle alış fiyatı üzerinden yüzde kaç kâr ile satış yaptığınızı ifade eder.

 6. merhabalr bu trendyol komsiyon faturası olsun kargo faturaları ve reklam faturaları her ay sonu ki kdv den mi düşer yoksa yıl sonu gelir vergisinden mi?

 7. memrhaba benim karımı hesaplarmısınız rica etsem
  şimdi ben ürünümü 10 TL ye alıyrum alırken %8kdv verip 10.80 tl ye gelmiş oluyor 1 adet ürün kdv dahil .
  şimdi ben bunu trendyolda 19.99 a satıyorum. 2.99 tl kdv dahil kargo ucretı , ve 4 tl kdv dahil komısyon ucretı oduyorum. benim karım nedir? yani gider olarak her ay sonu komısyon ve kargo ucretınıni düştüğümüzde ne geçer alime ürün başı.?

  1. Merhabalar, vermiş olduğunuz bu değerlere göre vergiler çıkarılmış halde 2,59 TL net kârınız bulunmaktadır.

 8. Trendyoldan toplu alısverıs yaptım kargo ucretı farkı odeme yaparken yansıdı toplam tutara.. Yani 90 TL ise 100 tl odeme yaptım.. 15 urun sıparıs verdim.. Daha urunlerım gelmedi.. Ama aklımda bir soru.. Acaba kapıda her teslim edilen urun ıcın kargo ucretı oducekmıyım tekrar.. Bazıları trendyol express ile gelıcek.. Bazısı surat kargo.. Yada ptt kargo diyor.. Oyleyse toplu alısverıs in hıcbır avantajı olmuyor… Ben hazır kargo ucretı oducem alayım dedim toplu sekılde…Yanı ilk defa alısverıs yaptım ve kargoya kapıda odeme yapacak olursam neden kredi kartımdan da odeme kesiliyor… Umarım kapıda kargoya odeme yapmam.. Eger boyle olursa bıdaha asla alısverıs yapmam……

  1. Merhabalar, Trendyol siparişlerinizde kapıda kargo ödemezsiniz. Ödeme kısmında eğer kargo ücreti çıkarsa onu da ödemiş olursunuz. Dolayısıyla hangi kargoyla kaç ürün gelirse gelsin kapıda ek bir kargo ücreti ödemezsiniz.

 9. Merhaba
  Ben trendyolda 9’99 TL ye ürün satıyorum Muşteri bundan 3 adet alırsa Trendyol benden 3.80 + KDV mi alır yoksa 3 adet ürünün herbirine mi ayrı 3.80 + KDV mi alır kargo paketi tek paket

 10. Merhaba,

  Excel üzerinden kâr hesaplaması yapabiliyorum. Web sayfanızdaki algoritma ile aynı. Ancak bir ürün grubunda takıldım. Ürün alışım 10,63₺ , kdv oranı teşvik sebebiyle %0 . Ancak perakende satış yapmış olduğumuz için satarken %8 kdv ile satıyoruz. Komisyon oranım 14. Bu bilgilere göre ben ürünü 19,00₺ den sattığımda kâr edebilir miyim?

 11. 4 tl den satılan ürünlerde nasıl hesaplama yapılıyor? Ne kargo ne komisyon ne maliyet kurtarır bu hesaba göre.

  1. Erdi Bey merhabalar,
   Eğer özel bir anlaşma yok ise dediğiniz gibi 4 TL lik ürün satışında zarar söz konusu olacaktır.

 12. Merhaba emeğinize sağlık iyi bir araç yapmışsınız.Ben matematiksel formül ile satış ücretimi hesaplamak istiyorum.Burada nasıl bir formül kullandınız?Yani alış fiyatımı+kdv+kargo ile diyecem ki şu kadar kar et ona göre satış ücretim içıkaran bir formul arıyorum. Burada kullandığınız formulasyonu paylaşma imkanınız var mı?Siz kar oranını hesapladıgınız formülü paylaşsanız ben belki tersten giderek satış ücretlerimi bulabilirim

  1. Murat Bey merhabalar,
   Bahsettiğiniz şekilde hesaplama yapmak çok sağlıklı olmayacaktır zira komisyon, satış fiyatı üzerinden belirlenir. Dolayısıyla öncelikle satış fiyatını belirleyip giderleri çıkararak kâr marjınızı hesaplamanız en doğru işlem olacaktır. Nitekim bizim bu hesaplamada yaptığımız algoritma da bu şekildedir.

 13. merhabalar. ben gerçekten anlamıyorum. bu işe yeni girmeyi düşünen birisiyim. 169.99tl lik ürünün %18 kdvsini 4.97 tl çıkardı. bu nasıl oluyor. detaylıca anlatırmısınız?

  1. Merhabalar Mehmet Bey, bu hesaplamada belirtilen satıştan doğan KDV değil, Gelir ve gider KDV lerinizin çıkarılmış hâlidir. Eğer Alış fiyatı satış fiyatı, kargo ve komisyon fiyatlarını belirtirseniz örnek bir hesaplama yapabiliriz.

   1. alış fiyatım 100.43TL komisyon oranı %16 kdv %18 kargo fiyatım 9.75TL satış fiyatım 149.99TL

    1. Öncelikle Komisyonunuzu hesaplayalım: 149,99 x 0.16= 23,99(KDV Dahil) >>> 20,33 + 3,66(KDV)
     Şimdi Tüm Vergileri Yazalım:

    2. Satıştan Oluşan KDV= 149.99 x 0.18 = 26.99
    3. Alıştan Doğan KDV= 100.43 x 0.18= 18,07
    4. Komisyondan Doğan KDV = 3,66
    5. Kargodan Doğan KDV= 9.75 x 0,18 =1,75
    6. Şimdi yukarıdaki tüm vergileri siz ödüyorsunuz aslında ancak alış fiyatı, kargo ve komisyon için ödediğiniz vergileri “Gider” olarak gösterebiliyorsunuz. Dolayısıyla : 18,07 + 3,66 + 1,75 = 23,48 TL lik vergiyi gider olarak gösterip satıştan oluşan KDV den düşebilirsiniz. Bu durumda;

     26,99 – 23,48= 3,51 TL KDV ödemeniz kalmış olur.

     Not: Yukarıdaki hesaplamada alış fiyatı ve kargo kdv dahil olmayan fiyat olarak değerlendirilmiştir. Hesaplama aracımızı kullanırken KDV Dahil fiyatlar girmeniz gerekmektedir.
     Saygılarımızla

 14. Kargoda nasıl bir yol izlendiğini hala anlamadım. Trendyol mu ödüyor veya kargoyu bedava yapmak zorunda mıyım?

  1. Merhabalar,
   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. Trendyol’da satıcı iseniz her durumda kargo ücreti ödersiniz. Eğer Trendyol ile özel anlaşmanız yoksa satış yaptığınız ürünlerde kargo bedava yapmak gibi bir opsiyonunuz yoktur. Trendyol kendi belirlediği kargo politikası üzerinden işlem yapar. Satıcı ile ilgili de 30 Tl altında 3.80 TL + KDV , 30 TL üzerinde ise de gönderim yaptığınız kargo firmasının desi ücretine gmre kargo ödersiniz.

  1. Merhabalar,
   İlginiz ve değerli katkılarınız için çok teşekkür ederiz. Hesaplama algoritması doğru çalışmaktadır. Girmiş olduğunuz rakamlara göre KDV’si de hesaplanmış vaziyette net kârınız hesaplanır.

  1. Hakan Bey Merhabalar,
   Değerli katkılarınız için çok teşekkür ederiz. Gelir vergisi kapsamlı bir konudur ve sipariş bazlı alışverişlerden ziyade yıllık gelire göre hesaplanması gerekir. Öte yandan vergi muafiyeti olanlar da bulunmaktadır. Bu kapsamda bu hesaplamaya herkes için standart bir gelir vergisi oranı koymak doğru olmayacak sonuçlar meydana getirebilir. Ancak sorunuza gelirsk tabi ki tüm satıcıların gelir vergisi hususunu da dikkate alması gerekmektedir.

  2. Merhaba
   Benim sorum 5 farklı parçadan oluşan ürünlerin kargo politikasında bir değişiklik olup olmadığıdır.
   Teşekkür ederim.

 15. Çok faydalı buldum.Yer imlerime ekledim.

  Buradaki hesaplamalarda trednyolun 30 tl altı urunlerde her sartta kestıgı kargo ucretı yansıtılmıs,bu cok guzel.30 tl ustunde ıse ürüne göre kargo fiyatı degısıyor.Ortalama 10 tl denebılır buna da ama tabi mutlaka desi hesaplamak lazım.

  Ellerinize,emeğinize sağlık. 🙂

  1. Mertcan Bey ilginiz için çok teşekkür ederiz. Hesaplama aracımınız daha faydalı olması için bizlere gelen her türlü önerileri dikkatle inceliyoruz.

 16. Trendyolun satıcılara kestiği kargo faturasına değinirseniz sevinirim.örneğin kampanya zamanlarında yaptığı 3 alımda kargo bedava vs yazımlarında satıcının ödemesi gereken tutarı nasıl hesaplıyor

  1. Sevil Hanım Merhabalar,
   Trendyol satış hacmi yüksek firmalar ile kargo anlaşmaları yapabilmektedir. Bu kapsamda da ilgili firmalara özel kargo fiyatları veya kargo kampanyaları belirlenir. Eğer bu tarz bir anlaşmanız yoksa standart kargo politikasına tabi olursunuz.

 17. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İşimizi kolaylaştırdınız minnettarız..

 18. Merhaba ben bu konuda araştırma yapıyorum yanlız kafama bir şey takıldı trendyol un komisyon tablosunda komisyon kdv dahil yazıyor Portalda; “Trendyol’un sizden tahsil edeceği komisyon tutarı ( + KDV şekilnde fatura edilir)” yazıyor burdaki veriler doğrumu bana yardımcı olurmusunuz ? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Selim Bey Merhabalar,
   Komisyon fatura edilirken +KDV olarak fatura edilir. Aynı şekilde Kargo Ücreti de +KDV olarak fatura edilir. KDV durumlarını da hesaplayacak olursanız şu şekilde yapmanız gerekir.(Satış KDV’si – ( Alış KDV’si + Kargo KDV’si + Komisyon KDV’si )) Buradan çıkacak sonuçta kârdan çıkarılarak gerçek kâr değeri bulunacaktır. Hesaplama aracımız en kısa zamanda KDV değerleri ile birlikte güncellenecektir. Başka bir sorunuz varsa lütfen iletmekten çekinmeyiniz.

 19. Bence başarılı bir hesaplama aracı olmuş. Trendyolun kargo olayları hep karışık. Herkes farklı birşey söylüyor. Umarım buradaki rakamlar doğrudur

  1. Mehmet Bey yorumunuz için teşekkür ederiz. Rakamlar güncel olup yeni yılda değişiklik olması hâlinde güncellenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir