Trendyol

Trendyol Mağaza Açma Kılavuzu [2021]

Kılavuz Online | E-Ticaret Rehberi | trendyol siparişi göndermeme cezası |trendyol mağaza açma kılavuzu| trendyol komisyon oranları | Trendyol kadın girişimci| trendyol marka ekleme

Online alışverişte popülerliğini giderek artıran Trendyol platformu, e-ticarette başarılı satış hacmi yakalamak isteyenler için önemli bir fırsat haline gelmiş durumda. Hâl böyle olunca ” Trendyol Mağaza Açma İşlemleri Nelerdir?” , ” Trendyol’da Nasıl Mağaza Açılır?” ” Trendyol’da Mağaza Açmak Ücretli midir?” gibi sorular akıllara gelmektedir. Kılavuz Online olarak bu ve diğer tüm sorular için Trendyol Mağaza Açma Kılavuzu’nu sizler için hazırladık

Trendyol Mağaza Açma İşlemleri

1) Online Başvuru

Trendyol’da mağaza aaçıp satışa başlayabilmeniz için yapmanız gereken ilk işlem Trendyol’un ” Satıcı Başvuru” sayfasına giderek karşınıza gelen Satıcı Başvuru Formunu doldurmaktır.

Önemli Not: Eğer kadın girişimci olarak mağaza açıp Trendyol’da satış yapacaksanız komisyon indirimleri ve diğer fırsatları kaçırmamak için ” Trendyol Kadın Girişimci Avantajları” konulu yazımızı incelenizi tavsiye ediyoruz.

a) Başvuru Yapmak Ücretli midir?

Hayır, Trendyol’da mağaza açmak ve satışa başlamak ücretsizdir. Ancak satış yaptığınız ürünlerin kategorlerine göre Trendyol tarafından belirlenen tutarlarda komisyon kesintisi yapılmaktadır. Trendyol güncel komisyon oranlarına “Trendyol Komisyon Oranları [2021]” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

b) Trendyol Mağaza Açma işlemleri için Şirket Olması Zorunlu mudur?

Evet, diğer tüm pazaryeri platformlarında olduğu gibi Trendyolda’da mağaza açıp satış yapabilmek için şirketinizin olması zorunludur. Bu zorunluluk satış sonrası kesilecek fatura ve vergi durumları için ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için vergi mükellefi olmanız ve yasal bir şirketinizin olması gerekmektedir.

Ancak burada zorunlu olan şirket türü Anonim, Limited veya ortaklık şirketleri olabileceği gibi Şahıs Şirketi de olabilmektedir.

2) Trendyol Mağaza Açma için Yüklenecek Belgeler

A) Şahıs Şirketi

 • Vergi Levhası ( İçinde bulunulan vergi yılı veya en eski bir önceki yıla ait olarak yüklenmelidir.)
 • İmza Beyannamesi
 • Sözleşme Trendyol tarafından oluşturulmuş olan satıcı sözleşmesidir. Başvuru esnasında indirip her sayfanın altına kaşeli ve ıslak imzalı şekilde kargo ile belirtilen adrese gönderilmesi istemektedir.

Trendyol Satıcı Sözleşmesini Doldururken dikkat edilecekler için ” Trendyol Satıcı Sözleşmesi”ni doldurma kılavuzunu incelemenizi tavsiye ediyoruz.

B) Limited, Anonim, Ortaklık ve diğer Şirket Türleri

 • Vergi Levhası ( İçinde bulunulan vergi yılı veya en eski bir önceki yıla ait olarak yüklenmelidir.)
 • İmza Sirküleri  ( Ortaklık ise tüm ortakların imza sirküleri olması gerekmektedir.)
 • Faaliyet Belgesi ( Son 6 aya ait olmalıdır. 6 aydan daha uzun zaman önce alınmış olanlar kabul edilmemektedir. )
 • Ticari Sicil Gazetesi (Ticaret Sicil Gazetesinde bulunan unvan ve adres bilgisi; firma kaşesi- Vergi Levhası ve Faaliyet Belgesi ile uyumlu olmalıdır)
 • Sözleşme Trendyol tarafından oluşturulmuş olan satıcı sözleşmesidir. Başvuru esnasında indirip her sayfanın altına kaşeli ve ıslak imzalı şekilde kargo ile belirtilen adrese gönderilmesi istemektedir.

Önemli Not: Sisteme yükleyeceğiniz tüm belgelerdeki ve kaşeniz üzerindeki adres bilgilerinin aynı olması gerekmektedir. Aksi hâlde, farklılık arz eden belge onaylanmayacaktır. İlaveten, sözleşmenin tüm sayfalarının ve diğer belgelerin okunabilir şekilde sisteme yüklenmiş olması gerekmektedir.

3) Onay Süreci

Satıcı Başvuru formunu eksiksiz doldurup yukarıdaki belgeleri de hatasız yükledikten sonra Trendyol başvurunuzu değerlendirmeye alacaktır. Başvuru sonucu olumlu olması durumunda başvuru esnasında girmiş olduğunuz mail adresinize e-mail gönderilecek ve mağazanız aktif edilecektir. En son yapılan güncellemeye göre belgeleri yükledikten sonra ürünlerinizi yükleyip satışa başlayabilirsiniz. Kılavuz Online olarak bol kazançlar diliyoruz.

Diğer Platformlarda Mağaza Açmak

E-Ticaret dünyasında yerinizi almak istiyorsanız diğer platformlarda da mağaza açıp satışlara başlamanızı öneriyoruz. Bu kapsamda Kılavuz Online tarafından hazırlanan ilgili makalelere göz atabilirsiniz;

Mağaza açma süreci ile ilgili sorularınız için bu yazının altına yorum yapabilir veya iletişim sayfamız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

4 Yorum

 1. şahıs şirketi açıp sonraki aşama da trendyola başvuru yaparken olumsuz sonuçlanma ihtimali var mıdır ?

  1. Merhabalar,
   Trendyol’un istediği belgeleri eksiksiz olarak gönderdikten sonra olumlu sonuçlanır. Başka kriterleri olmadığından olumsuz sonuçlanma durumu bulunmamaktadır.

 2. Kadin girişimciler için bir indirim vs var mid Trendyol da?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir