Trendyol

Trendyol Mağaza Puanı Nedir? Satıcı Puanı Nasıl Hesaplanır [2021]

Trendyol Mağaza Puanı | Trendyol Satıcı Puanı Hesaplama

Trendyol online platformu üzerinden satış yapanlar için önemli kritelerden biri de Mağaza Puanı veya diğer bilinen ismiyle Satıcı Puanı. Zira sipariş sayısına doğrudan etkisi olduğu tecrübelerle ifade ediliyor. Dolayısıyla her satıcı mağaza puanını yüksek tutmak için çaba gösteriyor. Peki, Trendyol Mağaza Puanı Nasıl Hesaplanır? Trendyol Satıcı Puanı hesaplanırken neler dikkate alınır?

Trendyol Mağaza Puanı Nasıl Hesaplanır?

Trendyol mağazalarında satış yapanlar için satıcı puanı genel olarak iki kritere göre belirlenir: Performans metrikleri ve müşteri değerlendirmesi. Burada bahsedilen performans metrikleri için de 8 kriter değerlendirilir:

 1. Kargoya Teslim Süresi : Siparişleri zamanında ve verilen termin süreleri içinde kargoya vermek satıcı puanını olumlu etkiler.
 2. Müşteriye Teslim Süresi: Kargoya teslim edilen siparişlerin müşteriye ulaşma süresi de yine mağaza puanını etkiler.
 3. İade Oranı: Satışların iade olarak dönmesi satıcı puanınızı olumsuz etkiler. Ancak teslim edilememe nedeniyle iade olan siparişler puanınızı etkilemez.
 4. Ürün Puanları: Müşterilerin trendyol.com üzerinden ürünlerinize verdikleri puanlar mağaza puanınızı etkiler.
 5. Paketleme Kalitesi: Ürünlerin içeriğine uygun olarak paketleniğ müşterinize sağlıklı ulaşması paket kalitenizi belirler ve bu durumda mağaza puanınıza etki eder.
 6. İadeye Dönüş Hızı: İadelerin daha hızlı sonuçlandırılması mağaza puanınızı olumlu etkiler.
 7. Kusurlu İade Oranı: Kusurlu iadesi tarafınızdan onaylanan ürünler satıcı puanınızı olumsuz etkiler.
 8. Tedarik Edememe Oranı: Siparişi tedarik edememe nedeniyle iptal ederseniz mağaza puanınız olumsuz etkilenir.

Trendyol Satıcı Puanı Ne Zaman Hesaplanır?

Satıcı Puanı ilk 20 sipariş ve 1 ay sonunda hesaplanmaya başlanır. Dolayısıyla Trendyol’da yeni mağaza açan satıcılar 20 siparişe ulaşsa bile 1 ay dolmadan mağaza puanını göremeyeceklerdir. Hesaplamada son 1 ay ağırlıklı performansa bakılırken son 3 ay ve 12 ay performanları da dikkate alınmaktadır.

Mağaza Puanı Renkleri Ne Anlama Gelmektedir ?

 • Kırmızı: Satıcı puanınız 8 ve altında ise puanınız kırmızı renkle ifade edilir. Mağaza performansında ciddi iyileştirmeler yapmanız gerektiğinin göstergesidir.
 • Turuncu: Satıcı puanınız 8-9 arasında ise puanınız turuncu renkle ifade edilir. Bu durumda müşterileriniz mağazanızdan iyileştirme beklemektedir.
 • Yeşil: Satıcı puanınız 9 ve üzerinde ise puanınız yeşil renkle ifade edilir. Bu durum mağanızın performansının oldukça olumlu tepkiler aldığının göstergesidir. Hedefiniz mağaza puanınızı yeşil renkte korumaktır.

Trendyol Mağaza Puanınızın Yüksek Olmasının Avantajları Nelerdir?

 • Mağaza puanı yüksek olan satıcıların ürünleri listelemede daha üst sıralarda yer alır.
 • Satıcı puanı yüksek olan mağazaların buybox sıralaması, e-posta bültenleri, mobil uygulama bildirimlerinde görünürlüğü artar,
 • Mağaza puanı yüksek olan satıcılar Trendyol pazarlama yatırımlarından daha fazla pay almaktadır.

Dolayısıyla sizler de yukarıda bahsedilen avantajlardan faydalanmak istiyorsanız yine yazımızda belirtilen hesaplama kriterlerine göre mağaza puanını veya diğer tabirle satıcı puanını yüksek tutmalısınız. Ürünlerinizi satarken doğru kâr-zarar analizi yapabilmeniz için Trendyol Komisyon Hesaplama aracını incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir