Trendyol

Trendyol Varyantlı Ürün Yükleme Nasıl Yapılır?

Kılavuz Online | E-Ticaret Rehberi | trendyol siparişi göndermeme cezası |trendyol mağaza açma kılavuzu| trendyol komisyon oranları | Trendyol kadın girişimci| trendyol marka ekleme

Trendyol’da varyantlı ürün yükleme bazen kafa karıştırıcı olmaktadır bununla ilgili kafa karışıklığı istemediğimiz bir şekilde ürünlerimizin satışını da etkilemektedir. Bu yazımızın sonunda artık Trendyol panelinde varyantlı ürün yükleme mantığını anlayabileceğinizi umut ediyoruz.

Varyant kavramı nedir?

İlk olarak Trendyol’ da “varyant” kavramının ne demek olduğuna değinmek istiyoruz. Varyant satıcı sitelerinde ürünlerimize ait net belirgin özellikleri belirttiğimiz noktadır ve müşterilerin ürünü almasında kolaylık sağlamak, satışı arttırmak için kullanılır.

Bir ürünün rengi, bedeni veya ürüne dair müşterinin seçebileceği özellik mevcut olması durumuna varyant denmektedir.

Trendyol varyantlı ürün yükleme

Trendyol varyantlı ürün yükleme mantığında ilk başta Trendyol’a normal ürün nasıl yüklenebilir onu bilmeliyiz onun için “Trendyol Ürün Yükleme ve Buybox Ürün Girişi Nasıl Yapılır?” yazımızı okumalısınız.

Trendyol partnere normal ürün girişini öğrendiğimize göre artık Trendyol’a varyantlı ürün girişine başlayabiliriz. Trendyol varyantlı ürün yükleme de öncelik aldıklarından başlayalım:

Trendyol varyantlı ürün yükleme adımları

Kategori Seçimi

Trendyola yükleyeceğimiz üründe ilk olarak uygun kategori bulmak gerekmektedir. Kategori seçeneğinde eğer istediğimiz renk, beden özelliği mevcut değilse seçtiğimiz kategoriyi değiştirmeliyiz.

Model Kodu Tanımlama

Uygun kategoriyi seçtiğimizde ikinci olarak “Model Kodu” belirlemeliyiz.

Normal ürün girişi şeklinde ürünlerimizi girmeye başlamalıyız ama tek farkla giriş yapacağımız ürüne ait varyantta tüm “model kodları” aynı olmalıdır. Örnek olarak bir saksı ürününe renk seçeneği nasıl eklenir onun üzerinden anlatarak devam edelim görsellerle ne demek istediğimiz netleşecektir.

(Trendyol'da Uygun Kategori Seçiminden Sonra Yapacağımız Adımlar)
(Trendyol’da Uygun Kategori Seçiminden Sonra Yapacağımız Adımlar)
  • Başlık kısmında başlığımızı belirledik.  Başlığımızı nasıl düzenlediğimiz önem taşımaktadır.
    (Başlıkta rengi ekledik çünkü sipariş gelince bazen trendyol siparişinde müşteri renk seçmiş olsa bile, renk seçeneği olarak “No-color” çıkmaktadır. Önlem almak için başlıkta renk yazmak zorunlu olmasa bile yazabilirsiniz.)
  • Bize “renk” seçeneği veren bir kategori belirledik.
  • Renkleri olan ürünlerimiz için aynı girişi sağlayacağımız model kodunu belirledik. Tüm bu  varyantın ürünlerini aynı model kodu ile giriş sağlayacağız.
  • Başlıkta da belirttiğimiz gibi giriş yapacağımız ürünün rengini yazdık.
  • Açıklamamızı düzenledik.
(Trendyol’da Stok Kodu Girişi)

Fiyat ve Barkod Girişi

Barkod, Stok Kodu ve Ürün fiyatlandırmasını düzenledik. Burada tek dikkat etmemiz gereken kısım stok kodunu, model kodundan farklı olarak giriş yapmalıyız.

(Trendyol seçtiğimiz kategorinin kendi içindeki filtreleme özellikleri)

Bu alanı doldurma zorunluluğumuz yok eksik alanları yoksay seçeneği ile atlama işlemi yapabilirsiniz ama müşteriler filtreleme işlemi yaptığında ürününüzün çıkması için doldurmanız daha iyi olacaktır.

Ürün Görselinin Yüklenmesi

(Trendyol’a ürüne ait görselimizi ekledik.)

Trendyol’a varyantlı olarak ilk ürünümüzün girişini sağladık ürüne dair diğer 4 renk seçeneği eklemek istiyorduk bunun içinde diğer 3 renk için aynı işlemi gerçekleştirdik. Sadece başlıkta yazdığımız rengi, renk seçeneği kısmını ve stok kodu kısmını güncelledik.

Trendyol varyantlı ürün girişinden sonra panelimiz:

(Trendyol panelimiz ürün girişinden sonra nasıl gözüküyor?)

Kutu içinde belirttiğimiz kısım görmüş olduğunuz gibi “Model Kodu” kısmı ürünlerin hepsinde aynı model kodu ile girişimiz gerçekleşti. Bu aşamadan sonra “Trendyol Onay Sürecine” ürünler gönderiliyor ve trendyol ekibi model kodları aynı olan ürünleri tek bir ürün başlığında topluyor.

Trendyol Ürünleri Onayladıktan Sonra Ürünlerimiz Satışta Nasıl Gözükecek?

(Trendyol’da Onaylanan “Trendyol Varyantlı Ürün Yükleme” Ürünü Nasıl Gözükür?)

Trendyol Varyantlı Ürün Yükleme Onay Süreci Sonunda:

Trendyol ekibi ürünümüzün onayını gerçekleştirerek yayına aldı ve artık müşteriler ürün satın alırken diğer renklerini de butonlara tıklayarak görüntüleme sağlayabilecekler.Müşteriler bu şekilde alışveriş yaparken ürünün diğer renk seçeneğini veya varsa ürününüz de beden seçeneğini görerek aynı sayfa üzerinden ayrılmadan alışverişlerini yapabilirler.

Trendyol’a artık varyantlı ürün yüklemenin ne demek olduğunu seçeneklerin nasıl eklendiğini gösterebildiğimizi düşüyoruz eğer aklınıza takılan soru işaretiniz olan bir nokta mevcut ise lütfen yorumlarda yazınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir