Trendyol

Trendyol’da Kargoyu Kim Öder? [2021]

Kılavuz Online | E-Ticaret Rehberi | Trendyol Kargoyu kim öder?

Trendyol’da mağaza açıp satış yapanlar için en çok merak edilen konulardan birisi kargo ücretleridir. Nitekim ürünün satış fiyatını belirlerken hesaplamaya dahil edilmesi gereken bir husus da Kargo Fiyatlarıdır. Peki trendyol üzerinden yapılan satışlarda kargo nasıl hesaplanır? 30 TL sınırı ne anlama gelmektedir? Alıcı kargo bedeli öderse satıcı da öder mi? Kısacası Trendyol’da Kargoyu Kim Öder?

Güncelleme: 01.04.2021

Trendyol Kargo Kampanyası

Trendyol’un kampanya kapsamında satıcılara duyurduğu KDV Dahil kargo fiyatları şu şekildedir:

 • 0-19,99 TL arasındaki siparişlerde 2.99 TL,
 • 20-29,99 TL arasındaki siparişlerde 4.48 TL,
 • 30-49,99 TL arasındaki siparişlerde 8.26 TL,
 • 50 TL üzerindeki siparişlerde ise desi bazlı anlaşma fiyatları üzerinden faturalandırma yapılacaktır.

Dolayısı ile Trendyol ile özel bir anlaşmanız yoksa, standart mağazalar için geçerli yukarıdaki ücretlendirmeye tâbi olursunuz. Yani trendyol üzerinden gelen siparişler için gönderim sağladığınız her ürün için kargo bedeli ödersiniz. Üstelik Alıcı da kargo bedeli ödese dahi yukarıdaki koşul değişmeyecektir.

Bu yüzden ürününüz için satış fiyatı hesaplarken yukarıdaki kriterleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer satış yaptığınız ürünün kâr-zarar durumunu inccelemek isterseniz ” Trendyol Komisyon Hesaplama Aracı ” nı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

İadelerde Kargo Durumu

Eğer iade sebebi teslim edilememe ise bu durumda kargo Trendyol tarafından karşılanır.

Satışını gerçekleştirdiğiniz ürün müşteri tarafından iade edilip size ulaştığında kargo ücreti ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu durumda iade kargo bedeli tarafınıza yansıtılacaktır. Bu konu ile ilgili Trendyol mağaza başvurusu sırasında imzalamış olduğunuz sözleşme metnindeki ilgili bölüm şu şekildedir:

Trendyol tarafından belirlenecek Alıcı’lara özel “kargo bedava” kampanyaları dahil olmak üzere herhangi bir limit olmaksızın, Satıcı, satılan ürünlerin Alıcı’ya teslimi ve iade halinden kaynaklı tüm kargo bedellerinden sorumludur. Trendyol kargo şirketlerine ödediği işbu bedelleri Satıcı’ya faturalandırarak Satıcı’nın herhangi bir alacağından mahsup etme hakkına sahiptir.

33 Yorum

 1. Şimdi ben sepette 3 farklı satıcıdan her biri farklı kargo şirketleri toplamda80tl eden bir alışveriş yaptım. Kargolarım gelince tekrar kapıda kargo bedeli ödeyecek miyim yoksa sepeti onaylarken ödediğim 80tl’ye dahil mi kargo parası?

 2. Trendyoldan aldığım ürünler için kargo geldiğinde kargo ücreti ödermiyim

 3. Şimdi ben sepette toplam 700tl eden bir alışveriş yaptım. Kargolarım gelince tekrar kapıda kargo bedeli ödeyecek miyim yoksa sepeti onaylanken ödediğim 700tl’ye dahil mi kargo parası? Yani benden tek seferde o 700tl içinde mi alacaklar kargo parasını yoksa bir de siparişim geldiğinde kargo bedeli mi ödeyeceğim?

 4. Merhabalar çalıştığım firma trendyolda yeni satış yapmaya başlayacak benimde Kargoyla alakalı bir fikrim yok şimdi size sorum şu ;

  Trendyol bi kaç tane kargo firmasıyla anlaşması var firmanında gidip ayrıca aras kargo ile yada mgk kargo ile anlaşma yapmasına gerek varmı?
  Bu süreç nasıl ilerliyor Kargoya ürünü verirken ne diyerek gönderim sağlıyoruz?

 5. Trendyolda satışa başladım kargo ğcrrti olayını hala anlayamadım benden kargo ücreti kesiliyor aynı zamanda müşteridende kargo ücreti alınıyor toplam 21 tl falan oluyor zaten en yüksek kargo ücrrti 18 tl bide trendyol satıcıya destek oluyomuş kargo ücretinde zaten 21 alıyor tam olarak destek olduğu kısmı hala anlamış değilim madem müşteriden alınıyor daha bizden neden kesiliyor ayrıca koskoca trendyolun kargo anlaşması nasıl olamaz ki 21 tl kargo parası ödeniyor

  1. Merhabalar, öncelikle bol kazançlar diliyoruz. Trendyol’un eğer firmalarla özel bir anlaşması yoksa 50 TL üzerinde müşteriler kargo ücreti ödemiyor. 50 TL altında ise müşteri kargo ücreti öderken, satıcılar da sipariş tutarlarına göre kargo ücreti ödüyor. Trendyol’un satıcıya destek olarak sunduğu kısım bu 50 TL altındaki siparişlerde düşük fiyatlı kargo ücreti alması. Trendyol tabi ki kargo firmalarıyla anlaşmalı. Ancak bu şekilde bu fiyat politikası belirlemişler.

 6. Yani benim anlamadığım ben satış yapacağım kargo ücreti bana mı ait olacak yoksa alıcıya mı cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

  1. Merhabalar, Satıcı her durumda kargo ücreti öder yazıdıdaki tutarlar arasında. Alıcı ise Trendyol’un kargo bedava kampanya sınırı kaç TL ise o tutarın üzerinde ödemesini yapar.

 7. Trendyoldan farklı mağazalardan verdiğim siparişlerin kargo ücreti 11,99tl verdiğimde ek olarak kapıda kargo ücreti ödiyecekmiyim

  1. Merhabalar, Trendyol’da kapıda kargo ücreti ödemezsiniz. Sepet tutarında kargo ücreti ne ise o rakamdan fazla ödemezsiniz.

   1. Trendyol dolap uygulamasından kek kalıbı sipariş verdim 55 TL olan fiyatı indirimli olarak 46 TL ye sipariş ettim. Kargom gelince kapıda ödeme yapacak mıyım acaba

 8. merhabalar trend yolda avcılık kullanılan bir balık yemini satmak istiyorum koli olarak yaklaşık 13 desi geliyor kg olarak ise 22 kg
  olarak bu ürünün güncel kargo masrafı ortalama nedir ve alıcıya veya satıcıya ait olur

 9. Farklı markalardan eşyalar aldım her biri için kargo ücreti ödeyecekmiyim yoksa toplamda yazan ücretimi ödeyeceğim

 10. Arkadaşlar merhaba ben 300tlik bir alışveriş yapacağım kargo alırlar mı?

  1. Merhabalar, eğer sipariş vereceğiniz satıcının farklı bir kargo anlaşması yok ise kargo ücreti ödemezsiniz. Satıcıya soru sorarak kargo anlaşmasını öğrenebilirsiniz.

 11. Trendyolda 30 TL üzeri alışverişlerde kargo bedava diye biliyordum ben ama 9.99 kargo ücreti eklediler sepetime aldığım ürün 35 TL olmasına rağmen …kargo bedava olan ürünleri nasıl anlayabiliyoruz ? Anca sepette görüyoruz ..şimdiden teşekkürler ☺️

 12. Merhaba Trendyol da maliyeti 90 TL olan desi 90 olan Bir ürün nasıl olurda 175 TL gibi Bir rakamda satılabilir. Not: desiye göre kargo ücreti 90 TL +Kdv

  1. Merhabalar Ali Bey,
   Sorunuzun tek bir cevabı yok maalesef. Zira bahsettiğiniz satıcını Trendyol ile özel anlaşması olabilir, kargo firması ile özel anlaşması olabilir, Kadın girişimci desteğinden faydalanıyor olabiliyor, reklam amaçlı düşük kâr marjıyla satıyor olabilir, kendi farklı nedenleriyle isteyerek zararına satıyor olabilir veya hesaplama detaylarını bilmeden zararına satıyor olabilir.

 13. Trendyola yeni satışa başlayacağım fakat tereddütlerim var. Ürünlerin Yerli yersiz iade edildiğini okudum ve kargo ücreti satıcıya yansıyacak deniliyor. O halde keyfe göre iade oluyorsa biz nasıl kar edeceğiz zaten 200₺ lik üründe 50 TL gibi bir karimiz oluyor. Kargo ucretinin hem satıcıdan hem alıcıdan alınma nedeninin hala anlayamadim politika olduğunu anladım da

  1. Yonca Hanım Merhabalar,
   Trendyol 30 TL altındaki siparişlerde Trendyol, hem müşteriden hem de satıcıdan kargo ücreti alıyor. Ancak bu kargo tutarı KDV Dahil 4,48 TL. 30 TL üzerinde ise desiye göre kargo ücreti ne çıkarsa satıcı ödüyor, müşteri ödemiyor. Dolayısyla 30 TL altındaki siparişlerin kargo ücretini ortak ödeme gibi bir planlama yapılmış kampanya kapsamında.

 14. merhabalar. trendyolda daha yeni satış yapmaya başladım. ürün ücretsiz kargo olarak gözükmüyor alıcı + 9.90 kargo bedeli ödüyor. sattığım ürün 15 tl şimdi trendyol alıcıdan kargo parası almasına rağmen benden 9.75 kargo mu kesicek ?

  1. Merhabalar,
   Trendyol’da her durumda satıcı kargo öder. Alıcının kargo ücreti ödemesi bu durumu değiştirmez. Eğer siparişiniz 30 TL altında ise 3.80 + KDV = 4.48 TL kargo tutarı ödersiniz. Eğer 30 TL üzerinde ise ürünün desisine göre kargo ödemesi yaparsınız. Dolayısıyla sizin verdiğiniz örnekte 15 TL’ye sattığınız ürün için KDV dahil 4.48 TL kargo tutarı size fatura edilecektir.

   1. merhabalar,
    Verdiğiniz bilgiler kesinlikle doğru ancak burada büyük bir saçmalık yok mu sizce de ?
    “sipariş başına KDV dahil fiyatlar; 0-19,99 TL arası siparişlerinizde 2,99 TL, 20-29,99 TL arası siparişlerinizde 4,48 TL, 30-49,99 TL arası siparişlerinizde 8,26 TL’dir.” (güncel fiyatlar bunlar)
    – kargo bedeliyle sipariş tutarının ne ilgisi var ? önemli olan kargonun boyutu değil mi ?
    – ben satıcı olarak 50 tl üzeri ürün satışımda 1 desilik kargo için 11,50 tl ödüyorum müşteri ödemiyor,ancak 49 tl olursa satışım 11,99tl müşteri ödüyor+8,26tl de ben ödüyorum toplam 20,25tl kargo ücreti ödeniyor.Kargo yine 1 desi ama 11,5 tl ye giden kargo için totalde 20,25tl ödeniyor.
    Düşünüyorum ama bu mantıklı bir açıklama bulamadım satıcı desteği aradım ancak onlar da bu konu için mantıklı bir açıklama yapamadı kayıt açtılar bu konuda beni aydınlatmak için geri arayacaklar bakalım.
    Satıcı arkadaşların çoğunun bu konudan bihaber olduğunu düşünüyorum çünkü bazı ürünlerde çok düşük fiyatlar yazıyorlar zarar etmemeleri imkansız.
    umarım tez zamanda bu uygulamadan vazgeçer trendyol

    1. Merhabalar. Trendyolda uyeligimi daha yeni actim ve ben de bu durumun cok garip oldugunu dusunuyorum. Sitelerinde ve internette aydinlatici herhangi bir bilgi bulamadim. Bahsetmis oldugunuz durum hakkinda Trendyoldan bir geri donus alabildiniz mi?

  2. Kargolu ürünler de kargo ücreti kapıda ödeme mi oluyor

   1. Merhabalar, hayır kapıda ödeme olmaz. Trendyol üzerinden verilen siparişlerde kargo ücreti de varsa o da sepete eklenir. Dolayısıla alıcı kargo ücretini de sipariş fiyatı ile ödemiş olur.

 15. Benim anlamadığım madem kargoyu satıcı ödüyor. Neden ürünü satın alırken de kargo adı altında ücret alınıyor?

  1. Dicle Hanım merhabalar, bu durum tamamen Trendyol’un kargo politikası ile ilgili. Bazı durumlarda hem satıcıdan hem de alıcıdan kargo ücreti alınabiliyor. Satış hacmi yüksek ve reklam değeri olan bazı satıcılar Trendyol ile anlaşmaya vararak kargoyu alıcı ücretsiz yapabiliyor. Ancak onun haricindeki satıcılar bu politikaya tabi maalesef.

  1. Ayşegül Hanım Merhabalar,
   Henüz bu süreç için Trendyol tarafından bir açıklama yapılmamış olup, bu konuda bir bilgi yayınlandığında yazımız güncellenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir