Trendyol

Trendyol’da Siparişlerin Yanında Hediye Göndermek

tRENDYOL SİPARİŞLERİN YANINDA HEDİYE GÖNDERMEK | Trendyol promosyon göndermek

Trendyol online pazaryeri platformu üzerinden satış yapanların en çok sordukları sorulardan bir tanesi de ” Siparişlerimi gönderirken web sitemin tanıtımını yapacak promosyon ürünler gönderebilir miyim?” veya ” Siparişlerin yanında hediye göndermek serbest mi?” Bu yazımızda bu soruların cevabını Trendyol’un sözleşmesinde duyurduğu yükümlülükler üzerinden açıklayacağız.

Siparişlerin Yanında Hediye Göndermek

Siparişlerin yanında hediye veya promosyon malzemesi göndermek satıcılar için önemli bir pazarlama stratejisi olarak görülüyor. Öyle ki küçük bir hediyenin sağlayacağı müşteri memnuniyeti, mağaza puanının artmasına, siparişlerin ve satışların yükselmesine katkı sağlıyor. Peki, trendyol satıcı sözleşmesine göre bu şekilde bir strateji izlenebilir mi?

Cevabımız; eğer hediye veya promosyon için Trendyol’dan izin alınmadı ise HAYIR. Zira kendi firmanıza ait kutu ile gönderim dışında, Trendyol’dan habersiz mağazanızı, web sitenizi tanıtıcı reklam ve pazarlama yapmak; siparişin yanında hediye ve promosyon göndermek YASAK. Tespit edilmesi durumunda ise cezası 10.000 TL. Konu ile ilgili imzaladığınız Trendyol Satıcı Sözleşmesi’nde şu ibare geçmektedir:

Satıcı ayrıca öncesinde DSM’nin(Trendyol’un) yazılı izni olmaksızın Alıcı’lara herhangi bir reklam ve/veya pazarlama çalışması yapamayacak (ürünün Satıcı’lara ait kutularla gönderilmesi dışında), Alıcı’lara ürün ve/veya hizmetle birlikte herhangi bir promosyon malzemesi, numune ürün gibi bir gönderide bulunmayacaktır. Satıcı işbu maddenin ihlali halinde 10.000 TL (on bin Türk Lirası) tutarında cezai şart ödemeyi kabul, beyan ve taahhüt eder.

Dolayısıyla önemli bir pazarlama stratejisi olan hediye/promosyon ürün gönderimi konusunda cezai yaptırımlara maruz kalmamak için imzalamış olduğunuz satıcı sözleşmesine göre hâreket etmeniz faydanıza olacaktır. Ancak mağazanıza ait kuu yaptırıp siparişlerinizi bu kutu içinde göndermenin sözleşmeye göre bir sakıncası bulunmamaktadır.

Trendyol Satıcı Sözleşmesi’nda bulunan diğer bir cezai yaptırım içeren sipariş göndermeme durumuyla ilgili de ” Trendyol Sipariş Göndermeme Cezası” isimli yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir