E-Ticaret

Vergi Levhası Nasıl Alınır [2021]- 6 Soruda Vergi Levhası

Kılavuz Online | E-Ticaret Rehberi | Vergi Levhası Nasıl Alınır?

Vergi Levhası Nedir? Vergi Levhası Nasıl Alınır? Vergi Levhası için Bilinmesi Gerekenler ? başta olmak üzere 2021 yılı güncel Veri Levhası Kılavuzunu sizler için hazırladık.

Güncelleme Tarihi: 06.05.2021

Vergi Levhası Nedir?

Şirket kurma işlemleri, şirket kurduktan sonra ticarete başlama, e-ticaret faaliyetleri ve pazaryeri platformlarında sıklıkla karşımıza çıkan Vergi Levhası Nedir?

Vergi Levhası, içeriği ve şekli Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen; vergi tarhına temel olan kazanç tutarlarını (Verginin tarhı, vergi alacağının kanunlarda gösterilen matrah ve oranlar üzerinden hesaplanarak miktarının belirlenmesidir) ve bunlara karşılık gelen vergi miktarlarını gösteren belgeye denir.

Vergi Usul Kanunu’nun 5’inci maddesine bakıldığında; gelir vergisi mükellefleri ile sermaye şirketleri, her sene mayıs ayının son gününe kadar vergi tarhına esas olan kazançları ile bunlara tekabül eden vergi tutarlarını gösteren levhayı almaları gerekiyor.

İlginizi Çekebilir : Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Vergi Levhasını Kimler Almalıdır?

Kurumlar Vergisi mükellefleri:

 • Anonim şirketler
 • Limited şirketler
 • Eshamlı komandit şirketler

Gelir vergisi mükellefleri:

 • Ticari kazanç sahipleri
 • Zirai kazanç sahipleri (Gelir Vergisi Kanununun 52. maddesinin altıncı fıkrasında sözü edilen yazıhaneyi açmış olanlar)
 • Serbest meslek erbabı ve adi ortaklık, kolektif ve adi komandit şirket şeklindeki işletmelerde her bir ortak

Vergi Levhası Nasıl Alınır?

Vergi Levhanızı internet üzerinden kendiniz alabileceğiniz gibi yeminli mali müşavir vasıtasıyla veya varsa bağlı bulunduğunuz Esnaf/ Sanatkarlar Odasından alabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

1.İnternet Vergi Dairesinden alabilmek için;

 • GİB’nin web sitesine giriş yapın
 • İnternet Vergi Dairesi’ni seçin
 • E-beyanname gönderdiğiniz ve size ait olan kullanıcı kodu, parola ve şifrenizi yazarak giriş yapın
 • Giriş yapıldıktan sonra gelen sayfadaki SORGULAMA butonuna basın
 • VERGİ LEVHASI BİLGİLERİ seçeneğine tıklayın
 • Gelir Vergisi Mükellefleri için, Mükellef Vergi Kimlik Numarası ve TC Kimlik Numarasını birlikte girin (Adi ortaklıkta, kollektif şirket ortaklığında her ortak için ayrı ayrı giriniz)
 • Kurumlar Vergisi Mükellefleri için (Anonim Şirket – Limited Şirket) Şirketin Vergi Kimlik Numarası (Hesap Numarası) girilir. Kurumlar Vergisi mükellefleri için TC Kimlik numarası bölümü boş bırakılır
 • Vergi Levhasını oluşturunuz. İstediğiniz rengi seçerek yeterli sayıda son üç yıla ilişkin barkodlu VERGİ LEVHASINI bastırın. Gereğinde daha sonra kullanmak üzere kopyasını bilgisayarınızda saklayın

2. Yeminli Mali Müşavir vasıtasıyla almak için beraber çalışmak istediğiniz yeminli mali müşavire ilgili bilgileri iletip vergi levhanızı alabilirsiniz.

3. Varsa bağlı bulunduğunuz Esnaf/ Sanatkarlar Odasından alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Faaliyet Belgesi Nasıl Alınır?

Vergi Levhası’nda hangi bilgiler yer almalıdır?

Mükellefin;

a) Adı ve soyadı,
b) Ticaret unvanı,
c) İş yeri adresi,
ç) Vergi kimlik numarası,
d) Bağlı bulunduğu vergi dairesi,
e) Vergi türü,
f) İşe başlama tarihi,
g) Ana faaliyet kodu ve faaliyet türü,
h) Faaliyet durumu (faal, terk, tasfiye halinde),
ı) Beyan edilen son üç yıla ait matrahlar ve bu matrahların ait olduğu takvim yılı için tahakkuk eden vergiler,
i) Gelir İdaresi Başkanlığı bilgi işlem sistemi tarafından üretilecek onay kodu.

Vergi Levhası Ne Kadar Sürede Onaylanır?

Yukarıda bahsedilen adımları takip ederek vergi levhanızı anında alabilirsiniz. Gelir vergisi mükellefiyseniz 1 Nisan-31 Mayıs tarihleri arasında; Kurumlar vergisi mükellefiyseniz 1 Mayıs- 31 Mayıs tarihleri arasında vergi levhanızı almalısınız.

Eğer şirketiniz yeni kurulduysa vergi levhanız vergi dairesi tarafından 1 ay içinde onaylanır. Başvuru işlemelerinizin bitişinden 1 ay sonra internet vergi dairesinden vergi levhanızı alabilirsiniz.

Vergi Levhasını asmak zorunlu mu?

Hayır. İlgili kanunda (111 sayılı Kanunun 82. maddesiyle, VUK’un 5 inci maddesi)  yapılan değişikliğe göre Vergi Levhasını iş yerinize asmanız zorunlu değildir.

Pazaryeri Platformlarda Mağaza Açmak

Vergi Levhanızı çıkardıktan sonra pazaryeri platformlarında da mağaza açıp satışlara başlamanızı öneriyoruz. Bu kapsamda Kılavuz Online, satış yapılabilecek tüm pazaryerleri ve online alışveriş platformlarıyla ilgili bilgileri sizler için hazırlamıştır. Ana sayfadan dilediğiniz platform ile bilgileri inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir